OKREĆE SE NOVI LIST: Petarda Srbije za opstanak u grupi B! Rešenje? Zvezdina deca!

Obavezno pročitajte

Fudbaleri Srbije pobedili su Rusiju u Beogradu u poslednjem kolu B3 grupe Lige nacija ubedljivim rezultatom 5:0 (4:0) i sačuvali mesto u B ligi tog takmičenja.

Orlovima je bila nephodna pobeda nad Rusima i slavlje Mađarske protiv Turske u drugoj utakmici grupe. To se i ostvarilo, pošto su severne komšije trijumfovale nad Turcima sa 2:0.

Na kraju, Srbija uz isti broj poena kao Turska (6), ali bolji međusobni skor (0:0, 2:2), završava kao treća, dok će selekcija sa Bosfora u C diviziju.

Mađarska je lider grupe i ide u A ligu, a Rusija ostaje na drugom mestu i pred njom je novo učešće u drugom rangu.

Reprezentacija Srbije

Početak utakmice sa Rusijom na stadionu Rajko Mitić nije pokazao da će takav ishod biti.

Fenomelana prilika Rusa već u 40. sekundi probudila je strah da bi za Orlove ovo mogla da bude još jedna mučna utakmica, ali je ona do poluvremena i na kraju dobila bajkovite primese.

Jedva da se na prste jedne ruke može nabrojati kada je Srbija (pa i pre nje SFRJ i SCG) posle prvih 45 minuta imala četiri gola prednosti i na kraju slavila rezultatom 5:0. Posebno protiv ekipe renomea Rusije, koja je pre samo dva meseca rutinski slavila u Moskvi sa 3:1.

I to možda najbolje opisuje dešavanja na terenu Marakane. Od pomenute šanse gostiju do odlaska na veliki odmor, tim Ljubiše Tumbakovića prikazao je partije zbog koje se još teže prihvata poraz od Škotske i novi izostanak sa Evropskog prvenstva.

Srpski sastav je radio šta je hteo i sve mu je polazilo za nogom. I glavom. Pre svega, glavom Luke Jovića, koji je oba pogotka postigao upravo na taj način.

Luka Jović postiže gol protiv Rusije

Sve je počelo u 10. minutu, kada je Nemanja Radonjić doveo domaćina u vođstvo. Slalom sa desne strane u sredinu, pa udarac slabijom levom nogom – lopta je uz odbitak završila u mreži, za drugi pogodak krilnog igrača u isto toliko mečeva.

Da se ponovo zatrese mreža gostiju čekalo se do 25. minuta. Fantastična akcija Orlova, nekoliko pasova razmenjeno je ispred šesnaesterca, na kraju je Mladenović pogodio u glavu Jovića, koji je duplirao prednost.

Na isteku pola sata igre van terena je zbog povrede morao Radonjić. Tumbaković je doneo odluku da u nastavku zaigra sa tri klasična napadača. Mitroviću i Joviću pridodao je Dušana Vlahovića, a ovaj mu posle svega deset minuta uzvratio debitantskim pogotkom.

Dušan Vlahović

Jović je šutirao sa petnaestak metara, Giljerme odbio loptu pravo na nogu napadača Fiorentine, kome nije bilo teško da je vrati u gol.

Ni tu se nisu zaustavljali nemilosrdni Orlovi, rešeni da zbog propuštenog EP sav bes iskale nad Rusima. U nadoknadi prvog dela, nova akcija po levoj strani, novi centaršut Mladenovića na glavu Jovića i ogromnih 4:0!

Selektor Rusije Stanislav Čerčesov napravio je četiri promene na poluvremenu, izmenio je i golmana Giljermea, i to je njegovoj ekipi donelo određeni boljitak u nastavku.

Uspela je Zbornaja komanda da uspostavi kontrolu od starta drugog dela i onemogući Orlovima da se dodatno razlete, ali je to bilo kratkog daha.

Ni celih 20 minuta gosti nisu uspeli da odole, sevnula je kontra Srbije u kojoj je Vlahović proigrao Mladenovića, a ovaj u punom trku sa leve strane pogodio dalji ugao – 5:0!

Selekcija Srbije

Bivši bek Crvene zvezde golom, posle dve asistencije, krunisao je fantastičnu partiju i, uz dvostrukog strelca Jovića, poneo epitet igrača meča.

Do kraja duela, Tumbakovićev tim je rutinski odrađivao posao. Zadovoljan postignutim, prepustio je loptu protivniku, umešno se branio i čekao kontre.

Rusi su u nekoliko navrata mogli do počasnog gola, ali je Rajković dobrim intervencijama sačuvao „nulu“ za jedan od najubedljivijih trijumfa u novijoj istoriji Srbije i ogromnu žal zbog neodlaska na EURO.