Đoković osvojio finale Rolan Garosa sa 3:0 (7:6, 6:3, 7:5)

Obavezno pročitajte

Istorija je ispisana u Parizu – Novak ubedljiv protiv Ruda za rekordnu 23. grend slem titulu u karijeri

Novak Đoković u tri seta savladao Kaspera Ruda (7:6, 6:3, 7:5) i tako došao do rekordne 23. grend slem titule u karijeri, treće na Rolan Garosu. Srpski teniser postao prvi teniser koji je svaki od četiri velika trofeja osvajao bar po tri puta. Đoković će se od ponedeljka vratiti na prvo mesto ATP liste.

Novakov put do finala Rolan Garosa

Đoković je u prvih šest mečeva na turniru izgubio samo dva seta, u četvrtfinalu i polufinalu.

U prvom kolu, Novak je savladao Amerikanca Aleksandra Kovačevića (6:3, 6:2, 7:6), da bi u drugom izašao kao bolji iz duela sa Martonom Fučovičem (7:6, 6:0, 6:3).

Srpski teniser je u trećem kolu protiv Alehandra Davidoviča Fokina slavio sa 7:6, 7:6, 6:2, a u osmini finala lako pobedio Peruanca Variljasa – 6:3, 6:2, 6:2.

Prviu set u Parizu izgubio je u četvrtfinalu, ali je savladao Karena Hačanova 4:6, 7:6, 6:2, 6:4, da bi u polufinalu bio dominantan protiv svetskog broja jedan Karlosa Alkaraza – 6:3, 5:7, 6:1, 6:1.

Rud izgubio samo tri seta u Parizu

Kasper Rud igra odličan turnir u Parizu, tokom kojeg je izgubio samo tri seta do finala.

U prvom kolu Norvežanin je savladao Elijasa Imera 6:4, 6:3, 6:2, Zepjeri je u drugom meču uzeo jedan set – 6:3, 6:2, 4:6, 7:5.

Rud je u trećm kolu bio bolji od Kineza Ženga 4:6, 6:4, 6:1, 6:4, da bi u osmini finala eliminisao Čileanca Harija 7:6, 7:5, 7:5.

Norvežanin se u četvrtfinalu revanširao Runeu za poraz u finalu Rima i slavio 6:1, 6:2, 3:6, 6:3, da bi u polufinalu pregazio Aleksandera Zvereva – 6:3, 6:4, 6:

Prvi set Đoković dobio sa 7:6

Prvi set započeo je Kasper Rud sigurnom igrom i dobio prvi gem bez osvojenog poena od strane Novaka Đokovića. Rud je veoma dobro servirao na početku meča i srpskom teniseru nije ostavio previše šansi za igru.

Brejk za Norvežanina u drugom gemu – 0:2

Više od deset minuta trajao je gem u kojem Novak spasava dve, ali ne i treću brejk loptu za protivnika, koji vodi 2:0 u prvom setu.

Novak mnogo greši, ali se snažnim servisima držao u svom prvom servis gemu. Promašen smeč značio je i prvi brejk na današnjem finalu.

Veliki broj neiznuđenih grešaka, čak 12, napravio je Đoković u prva tri gema na meču, pa nije čudno što Rud ima prednost od 3:0 u prvom setu.

U četvrtom gemu Novak dobija svoj prvi gem na meču – 1:3

Tri servis vinera doneli su Đokoviću prvi gem u finalnom meču, bez izgubljenog poena.

Ipak Rud ne posustaje  i vodi posle pet gemova 1:4.u prvom setu  Novak i dalje mnogo greši, dok je Norvežanin osvojio 14 od 17 poena u kojima je viđeno bar pet udaraca.

Još jedan siguran servis gem za Novaka, koji smanjuje prednost protivnika na 4:2 u prvom setu

Konačno Novak uzvraća brejk i smanjuje na 4:3 u prvom setu.

Jedan od lepših poena odigrala su dvojica tenisera, na kraju Rud šalje smeč u mrežu i poklanja Đokoviću prvi brejk na meču.

Nije ovo bio nimalo lak gem za Novaka Đokovića, ali je srpski teniser uspeo da ga osvoji i da po prvi put u ovom meču poravna rezultat. Sad bi mogao i da prelomi prvi set u svoju korist

U finišu devetog gema Novak Đoković je pao, a Kasper Rud iskoristio priliku da osvoji i peti gem u ovom setu. Đokovićev pad nije bio strašan, samo se isprljao od šljake koja mu se zalepila za telo i opremu, pa Rud vodi sa 5:4.

Loše je Novak ušao u gem, izgubio prva dva poena, ali osvaja naredna četiri i dolazi do izjednačenja u prvom setu 5:5.

Odličan servis gem za Ruda, koji vodi 6:5 u prvom setu, pa će Novak drugi put servirati za ostanak u ovom delu igre, odnosno kako bi izborio taj-brejk.

Igraće se taj-brejk u prvom setu – 6:6, jer bez previše problema, Novak osvaja svoj servis gem, pa će pobednika prvog seta odlučiti taj-brejk. Đoković je na turniru odigrao već pet taj–brejka i iz svakog je izlazio kao pobednik.

Đoković osvaja prvi set – 7:6 (7:1) Posle izvaredne igre, Novak dobija prvi set  7:1 u taj –brejku. Uhbedljiva igra Novaka Đokovića u taj-brejku prvog seta – srpski teniser prepustio je samo jedan poen protivniku i vodi 1:0 u setovima u finalu. Prvi set trajao je 82 minuta

Drugi set Novak pobedio sa 6:3, i vodi sa 2:0 u setovima

Novak je poslednji put  izgubio posle dobijenog prvog seta još u finalu „Ju– Es opena” 2016. godine protiv Stana Vavrinke a dobio je poslednjih 99 grend slem mečeva u kojima je dobijao prvi set.

Nakon što je u finišu prvog seta bio ubedljiv u taj brejku protiv Kaspera Ruda, Novak Đoković i drugi počinje u velikom stilu. Prvi gem nastavka osvojio je bez izgubljenog poena.

Četvrtu brejk loptu u drugom gemu drugog seta koristi Novaka Đoković i sada pored prednosti ostvarene u prvom setu ima prednost i u nastavku meča.

Još jedan ubedljiv servis gem osvaja Novak na svoj servis i vodi 4:1 u drugom setu.

Ne predaje se Rud bez borbe i smanjuje na 4;2 u drugom setu. Ipak, sve je u Novakovim rukama.

Kasper Rud ne igra ni približno dobro kao u prvom setu, a to znači da Novak Đoković i sa pola snage može rutinski da osvaja gemove. Trenutno mu fali samo jedan da stigne do 2:0 u setovima, što bi verovatno bio rezultat nakon kojeg bi Norvežanin dodatno „pao”.

Uspeo je Nporvežanin da spase dva brejk i set lopte Đokovića i smanjuje na 5:3 u trećem setu.

U narednom gemu Novak servira za vođstvo od 2:0

Najbolji teniser svih vremena vodi 2:0 u setovima protiv Kaspera Ruda, u finalu Rolan Garosa

Bez izgubljenog poena Novak osvaja novi gem, koji mu donosi i set.

Đokovića jedan set deli od rekordne 23. titule na grend slem turnirima.

Drugi set trajao je 50 minuta

Treći set

Rud osvaja prvi gem u trećem setu. Zapretio je Novak pravljenjem brejka, ali Norvežanin privodi gem kraju i vodi 1:0 u trećem setu.

Još jednom Đoković dobija servis gem bez izgubljenog poena i ne dozvoljava Rudu ni tračak nade da može do brejka – 2:2 u trećem setu

Norveški teniser i dalje odoleva napadima Novaka Đokovića, pa i posle sedam gemova u trećem setu ima minimalnu prednost. Još nismo videli brejk u ovom delu susreta.

Umesto vinera za izjednačenje  u finišu gema, bio je to mali aut Novaka Đokovića. Kasper Rud još jednom uspeva da sačuva prednost, a srpski teniser će sada servirati za ostanak u trećem setu. Inače, Đokoviću je tokom finala Rolan Garosa stigla podrška od  Nika Kirjosa.

Dva as udarca (ukupno 11 u meču) pomažu Novaku da još jednom lako dobije svoj servis gem i dođe do izjednačenja u trećem setu 5:5

Brejk 6:5

Novak Đoković pravi prvi brejk u trećem setu i posle pauze će servirati za pobedu u Parizu, ali i za istoriju svetskog tenisa – 23. grend slem u karijeri.

Publika u Parizu skandira „Nole, legendo”. E, ako je neko zaslužio, nakon svega što su mu radili tokom turnira

Novak Đoković je pobedio Kaspera Ruda i osvojio Rolan Garos za 2023. godinu. Ovo je treća titula za Srbina na jedinom grend slemu koji se igra na šljaci, ali i 23. grend slem titula ukupno, po čemu je rekorder. Nijedan muškarac ih nema više