Srbija vraća dugove, građanima pada standard

Obavezno pročitajte

Nije nikakav problem to što posao u našoj zemlji dobija strana kompanija, kineska ili bilo koja druga. Problem je u tome što je posao dodeljen bez javnog konkursa, bez pravila, direktnom pogodbom sklopljenom negde u državnom vrhu, „netransparentno“. Upravo onako kako Evropa misli da ne treba. Što, naravno, ima svoju cenu.

– Prema podacima Uprave za javni dug, Srbija trenutno ima obaveze od ukupno 2,26 milijardi evra prema Export Import Bank of China, instituciji preko koje idu skoro svi krediti koje uzimamo iz ove zemlje. Kako Demostat saznaje, nakon što su Kinezi odbili da odlože deo srpskih obaveza, Vlada se okrenula partnerima iz Evropske unije u pokušaju da obezbedi povoljnije refinansiranje – piše Demostat. Sa druge strane, ministar finansija Srbije Siniša Mali izjavio je da Srbija nije, niti ima potrebe ni razloga, da traži reprogram kredita kineskoj banci „Export Import Bank of China“.

- Advertisement -

FOTO: Shutter StockFOTO: Shutter Stock

Eksperi ukazuju da je javni dug Srbije je 34,94 milijarde evra, što čini 50,6 odsto našeg bruto domaćeg proizvoda. Srbija je tako svakog svog žitelja zadužila za 5.256 evra, koliko iznosi javni dug po glavi stanovnika. Nakon najave vlasti o povećanju plata i penzija i novim jednokratnim pomoćima, stručnjaci upozoravaju da će Srbija zbog toga u narednom periodu morati da se ponovo zadužuje.To će se u narednim godinama odraziti i na kvalitet života, a javni dug raste iz meseca u mesec. Imačemo smanjenje životnog standarda u narednim godinama jer ćemo morati da otplaćujemo taj dug.

Nije nikakva tajna da je EU odavno nezadovoljna ekspanzijom Kine na Balkanu i da su i Srbija i Crna Gora često bile kritikovane zbog uzimanja kineskih kredita za infrastrukturu ili prihvatanja velikih kineskih investicija. A Srbija u planu ima i niz novih kredita koje namerava da uzme iz Kine, među kojima je ubedljivo najveći onaj za izgradnju Beogradskog metroa. Prve dve linije buduće podzemne železnice trebalo bi da koštaju 4,4 milijarde evra i da budu završene do 2028, odnosno 2030. godine.

Ništa nije sumnjivo to što posao u našoj zemlji dobija strana kompanija, kineska ili bilo koja druga. Problem je u tome što je posao dodeljen bez javnog konkursa, bez pravila, direktnom pogodbom sklopljenom negde u državnom vrhu, „netransparentno“. Upravo onako kako Evropa misli da ne treba. Što, naravno, ima svoju cenu.

Kako je izjavio ministar Mali, Francuska će obezbediti 454 miliona evra kredita za prvu liniju za deo posla koji obavljaju njene firme, dok će ostatak obezbediti kineske banke. U praksi,to znači, još nekoliko milijardi evra kineskih kredita u narednih sedam godina, verovatno više od tri milijarde, a samo za ovu godinu budžetom je predviđena mogućnost zaduživanja u stranim bankama od milijardu evra za Beogradski metro. Inače, Srbija se tokom prošle godine zaduživala za 101 evro po svakoj sekundi, a tokom poslednjih deset godina prosečan dnevni rast duga je iznosio 4,7 miliona evra. Trenutno je ukupan spoljni dug Srbije nešto iznad 24 milijarde evra.

siniša mali FOTO : Direktnosiniša mali FOTO : Direktno

Tako će država u 2023. godini morati da otplati oko 1,3 milijarde evra kredita uzetih od stranih vlada, banaka i međunarodnih finansijskih institucija, a naredne godine dospeva i oko 2,8 milijardi evra dinarskih obveznica i oko 470 miliona evra obveznica u evrima izdatih na domaćem tržištu. Interes Kine je prema poznavaocima ekonomskih odnosa u Evropi, da razvija partnerske odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama, Evropskom unijom, Rusijom i Japanom, a nerazvijene zemlje poput Srbije su joj na poslednjem mestu.

Ostavite komentar

Najnovije objave

VLADIMIR PUTIN: Vukli su nas za nos, trebalo je ranije započeti dejstva u Ukrajini

Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da je jedino zbog čega bi moglo da se žali to što Rusija nije...

Još priča na sličnu temu