Hakeri uzeli mah nad berzom
Zajednički istraživački centar(JRC) EU, kreira promenu obrasca ponašanja, usled ranjivosti „poboljšane“ informativnim tehnologijama!
Majkrosoft-Srbija ističe preduslov ulaska Srbije u EU, kao smanjenje piraterije.
Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija u vladi RS,istovremeno, pokreće program „Pametno i bezbedno“,bez suštinskih preporuka.
Naše digitalno „sidro“!
Dok se svet suočava s najvećom, zdravstvenom krizom, izazvanom pojavom virusa COVID-19, u čije istraživanje, nalaženje vakcine troši milione – dotle hakeri kradu bilione,ne birajući načine i sredstva. Zato se, tim povodom, oglasila minule sedmice i Evropska Unija, u publikaciji pod nazivom „Naše digitalno sidro“ (Publications Office of the European Union –
„Cybersecurity, our digital anchor“).
„Sajber kriminal, ove godine, koštaće svet 5,5 biliona evra, u poređenju sa 2,7 u 2015.
Drastično povećanje delom je zbog hakerskih napada tokom perioda pandemije“, stoji u izveštaju Zajedničkog istraživačkog centra EU (JRC).
Terorizam, hibridne pretnje i „haktivizam“ zabrinjavajuće su pretnje, ukazuje JRC.
Konkretno, stalno se povećava upotreba sve sofisticiranijeg „malvera“, bez adekvatne zaštite.
Pored toga, kritičnost koju donosi 5G infrastruktura (ogroman broj podataka, brzina obrade i tzv. blockhain tehnologija
– sistem u kojem se evidencija transakcija izvršenih u bitkoinima, ili drugoj kripto valuti, održava na više računara povezanih u mreži) imaće remetilački uticaj na opštu digitalnu sigurnost,povećavajući „našu“ ranjivost i uticaj napada.
Da bi se ojačao odgovor, potrebno je „promeniti paradigmu“, odnosno obrasce ponašanja i odgovornosti, uz povećanje međusobne saradnje, čineći sajber bezbednost centralnim elementom digitalnog dizajna – od početka, sugeriše JRC i dodaje da digitalna sigurnost nije izolovan proces, obzirom da zahteva holistički pristup, kompletne svetske populacije.

Ovo je kratko prokomentarisala komesarka EU za unutrašnje tržište Tijeri Breton:
„Da bismo odgovorili na nove i sve opasnije pretnje, moramo da povećamo otpornost i da budemo udruženi na svim nivoima; od država članica, preko kompanija, do građana. Evropa ima znanje i veštine da bude lider u svetu“!
Shodno svemu, na kraju izveštaja, koji je objavljen početkom minule sedmice, kaže se da postoji niz mogućnosti, koje su od značaja za izgradnju evropskog, digitalnog društva, sigurnijim projektovanjem i dizajnom.
Istovremeno, vlada Srbije pokrenula je „šminkerski program“ pod nazivom „Pametno i bezbedno-
Smart and Safe“, čiji cilj je „edukacija i podizanje svesti o neophodnosti brzog, pravilnog i usmerenog
uključivanja građana, obrazovnog sistema i privrede u savremene digitalne tokove“.
Zato potpisniku ovih redova, zaista razumljivo deluje upozorenje Microsoft-Srbija:
„Svesni da je smanjenje stope piraterije jedan od preduslova ulaska Srbije u EU, lokalna kancelarija posvetila se kontinuiranom radu na legalizaciji softvera i borbi protiv krađa“!