RADNICI KOLUBARE SE DIGLI, POČELO JE: „Vlast će izgubiti izbore ako ne odstupi“(VIDEO)

Obavezno pročitajte

Radnici Rudarskog basena „Kolubara“ prootestovali su ovog utorka u Lazarevcu jer su nezadovoljni zbog promene pravne forme Elektroprivrede Srbije (EPS) iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo.

Inicijator radnog tela „Jedinstvo Kolubara“, koje je organizator protesta, Goran Perišić, rekao je da su najviše zabrinuti za radna mesta, ali i rasparčavanje Kolubare i EPS-a.

- Advertisement -

Istakao je da nemaju podršku nijednog „Kolubarinog“ sindikata, što je, kako kaže, sramno. Sa druge strane, ovaj protest radnika podržale su sve opozicione stranke, čiji su predstavnici i bili na skupu u Lazarevcu.

– Čak je jedna grupa, dobili smo informacije, da su pozivali svoje istomišljenike da ne izlaze na protest. A ovo je protest za celu Srbiju. Ja sam čekao na bageru da nas taj sindikat pozove na štrajk, da zaustavimo bagere i bude genralni štrajk i zaustavimo prelazak u akcionarsko društvo – naglasio je.

Kaže da su ih podržali građani Lazarevca, kolege iz Kostolca i Obrenovca, a da su tu i poslanici opozicije.

Perišić je, potom, dodao i da je radnike „Kolubare“ muka naterala da izađu na protest.

– Obraćavam se ispred radnika „Kolubare“, ovih hrabrih radnika, okupili smo se iz svih delova „Kolubare“. „Da li smo svesni šta nas sve sa tim aktom očekuje? Prelaskom u akcionarsko društvo stiče se prvi uslov ka privatizaciji i „rasparčavanju“ EPS-a. Sistemski smo godinama uništavani da bi nas što jeftinije prodali. Sama promena Statuta je da idemo ka privatizaciji – rekao je Perišić okupljenima.

Radnica „Kolubare“ Dragan Miljanić istakla je da je cilj ovog protesta osporavanje prelaska EPS-a u akcionarsko društvo.

– Na pitanje ko će i kako trgovati strujom nemamo odgovor, samo preptostavke. Zamislite šta će se dešavati zbog interesa velikih grupa i privatnog kapitala. Telekom, Busplus i ostali su dokaz da nismo zreli za prelazak iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo ili za privatizaciju – rekla je Miljanić.

– Zato mislimo da je ova transformacija besmislena i ugrožava oporavak EPS-a koji je u toku, a time ugrožava i stanovništvo i privredu – navela je radnica „Kolubare“.

Radnik Nikola Tomić istakao je tokom obraćanja okupljenima da su „prve velike prevare na svetskom nivou bile u akcionarskim društvima, prilikom gradnje železnice u Americi“. Kao drugi razlog zbog čega su protiv pretvaranja EPS-a u akcionarsko društvo, Tomić je naveo da su to „spekulacije sa akcijama na tržištu“.

– Nema opravdanja da se štampaju akcije za tri milijarde evra za preduzeće koje vredi 15 milijardi evra – rekao je Tomić i dodao da su „takozvani strručnjaci rekli da EPS vredi tri milijarde“.

Protest radnika Protest radnika „Kolubare“ FOTO: Printscreen/Twitter

On je upozorio da će najvažnija posledice prelaska EPS-a u AD biti „trostruko veće cene električne energije, ako bi se ovog momenta primenio taj model“.

– Ova vlast mora da zna da će izgubiti sledeće izbore ako ne odstupi – poručio je Tomić.

– Ovde smo da pokažemo da imamo snagu, štrajkovaće i TENT Obrenovac, cela Srbija će doći. Nećemo biti sami i idemo do kraja. Pošto kažu da proizvodnja struje nije od opšteg interesa, predložiću da prva mera bude da se isključi struja Ministarstvu rudarstva i energetike – rekao je on.

https://platform.twitter.com/embed/Tweet.html?dnt=false&embedId=twitter-widget-2&features=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%3D&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1648368466078973971&lang=sr&origin=https%3A%2F%2Fdirektno.rs%2Fvesti%2Fdrustvo-i-ekonomija%2F466140%2Feps-protest-radnici-lazarevac-kolubara.html&sessionId=2fcf23e333c712a38d787d09a809aa0821fae1bf&theme=light&widgetsVersion=aaf4084522e3a%3A1674595607486&width=550px

Vladimir Vujanović, radnik Kolubare, pozvao je ministarku rudarstva i energetike Dubravku Đedović da dođe u Kolubaru, siđe u kop i „pogleda rudare u oči i kaže im kakva ih sudbina čeka“.

– Nju je hranio rudarski hleb, neka kaže rudarima od čega će oni nahraniti svoju decu – rekao je Vujanović.

Protest je okončan nešto posle 19.30 sati, a radnici su na kraju poručili: „Ne u AD“.

Ostavite komentar

Najnovije objave

NOLE PORUČIO: Neću da idem niz dlaku sistemu! (VIDEO)

Na konferenciji za medije na Rolan Garosu, Novak Đoković je istakao da ne želi da se menja ni da...

Još priča na sličnu temu