Patrijarh: Crkva odbija da se aktivno uključi u političku borbu i zastupa partije

Obavezno pročitajte

Poglavar Srpske pravoslavne crkve (SPC) patrijarh Porfitije izjavio je da „crkva insistira na tome da odbija da se aktivno uključi u političku borbu i krene da zastupa partijske i političke interese jednog dela svog naroda protiv drugog dela svog naroda, iz više podjednako važnih razloga“.

„Prvi je taj da su partije, kako im i ime govori, deo celine, a Crkva predstavlja sabor, celinu objedinjenog naroda božijeg. Ona postoji da bi obuhvatala i sabrala sve delove u jednu zajednicu vernih. Pritom Crkva ne gubi iz vida činjenicu da njeni članovi koji su zainteresovani za politički život pripadaju različitim partijama“, rekao je patrijarh Porfirije u intervjuu za list Politika.

- Advertisement -

Kako je naveo, „upravo zbog toga je bavljenje, grublje, ali tačnije rečeno – uplitanje episkopa i svešenika, koji treba da budu duhovni oci i pastiri svima, a ne nekima, u partijsku političku borbu ne samo neispravno, nego i pogrešno, i takvo ponašanje predstavlja greh svoje vrste“.

„Ova istina postaje još jasnija kada uzmemo u obzir fenomen da su stranke nepostojane, fluidne, da menjaju svoje formate, da se jedna deli u više, a više stapa u jednu, i još sami pripadnici stranaka iz jedne prelaze u druge, te tako oni koji su do juče bili protivnici prelaze na istu stranu, i obrnuto“, naveo je patrijarh Porfirije.

Prema njegovim rečima, „naprosto, principi stranaka, iako legitimni i za tu sferu života razumljivi, jesu ralativni, promenljivi, pripadaju trenutku, dok je Crkva večna, samim tim uvek ista i nepromenjiva“.

„Zbog toga partijski angažman, bilo kakve vrste direktnog ili indirektnog podržavanja bilo koje političke opcije, zapravo je, narodnim jezikom rečeno, napuštanje sopstevne njive i bavljenje tuđim poslom“, ocenio je patrijarh Porfirije.

On je rekao da politička suština većine napada na SPC „kako s leve, tako i s desne strane političkog spektra, počiva u činjenici da Crkva odbija da uzme aktivno učešće u partijskoj borbi, da se opredeli za ovu ili onu stranu, za jednu ili drugu stranku“.

„Mi, nažalost, gledamo kako se ponekad episkopi i svešenici upliću u politiku u užem smislu te reči, odnosno u političku utakmicu stranaka, što nekima, koji ne razumeju ne samo mesto i ulogu Crkve u društvu, nego ni samu suštinu njene misije u svetu, izgleda smisleno, pa čak i hvale vredno“, naglasio je patrijarh Porfirije.

Govoreći o dešavanjima u svetu, on je pozvao na molitveni odnos prema svakoj krizi.

„Da bismo mogli da gradimo mir sa susedima, moramo da očuvamo mir u našem narodu. Kao da mnogima smeta to što smo se u nedavnim, ionako nesrećnim ratovima, sačuvali od bratoubilaštva, kakvo je bilo u Drugom svetskom ratu i prvim potonjim decenijama. Stoga pozivam sve, prvo na molitvu Bogu, da nam pomogne da nastavim da gradimo mir“, rekao je patrijarh Porfirije.

On je naglasio da će „naša Crkva nastaviti da gradi mir, među nama, s nama najbližim narodima, ali da se molimo i za mir u svetu, svuda gde ljudi stradaju“.

Rodno senzitivni jezik je ekstremno nasilje, žene neće imati korist od toga

Patrijarh Porfirije je izjavio da je „pitanje rodno senzitivnog jezika, kako je definisano u zakonu, esktremno nasilje i najradikalnija reforma srpskog jezika od Vuka do danas“.

„Pravi jezički masakr, nazvan ‘dženderizacija srpskog jezika’. To je nezabeležena diskriminacija ogromne većine građana, čitave naše nacionalne zajednice u Srbiji“, rekao je patrijarh Porfirije.

Naveo je da „nažalost, to nije jedini, a čini mi se ni najveći problem sa tim protivustavnim zakonom“.

„Predviđeno je da to bude krovni, sveobuhvatni zakon, platforma za implementaciju takozvane Istambulske deklaracije, tako da će zakonski biti afirmisana mogućnost da na primer adolescenti menjaju pol, hormonima, ili hirurški. Zakonom se uvodi obaveza da u svim oblastima i zanimanjima, bez obzira na specifičnosti, težinu i slično, radi jednak broj muškaraca i žena“, naveo je patrijarh Porfirije.

Uz to, rekao je patrijarh Porfirije, „silna birokrtatija, od preduzeća do svake ustanove, treba da prati i kažnjava svako odstupanje od primene“.

„Naravno da žene i njihova prava od ovog zakona neće imati nikakvu korist“, naglasio je poglavar SPC patrijarh Porfirije.

Ostavite komentar

Najnovije objave

VLADIMIR PUTIN: Vukli su nas za nos, trebalo je ranije započeti dejstva u Ukrajini

Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da je jedino zbog čega bi moglo da se žali to što Rusija nije...

Još priča na sličnu temu