Nemački mediji objavili tajne scenarije u slučaju sukoba NATO i Rusije

Obavezno pročitajte

Njemački BILD u nedjelju je objavio da NATO ima tajni plan za sukob s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

Nemačka vojska Bundeswehra priprema se oružani sukob protiv Rusije, piše BILD. U ovom scenariju Bundeswehra detaljno se ocrtava mogući put do sukova između Rusije i zapadnog saveza, a BILD navodi da bi do neizbežnog rata moglo doći u leto 2025.

- Advertisement -

BILD prenosi delove scenarija, neotkrivajući sve informacije o broju i kretanju NATO trupa iz sigurnosnih razloga. Prema nemačkom mediju, tajni scenarij Bundeswehra “Alliance Defense 2025” počinje u februaru 2024. Rusija započinje još jedan talas mobilizacije i poziva dodatnih 200.000 ljudi u vojsku, prenosi N1 Zagreb.

Kremlj potom započinje prolećnu ofenzivu – ojačanu slabljenjem zapadne podrške Kijevu, a ta bi ofenziva mogla postići veći uspeh do juna 2024. i tako potisnuti ukrajinsku vojsku.

Nakon toga, scenarij predviđa isprva skrivene, a potom sve otvorenije ruske napade prema Zapadu, a ti napadi uključuju ozbiljne sajber napade i druge oblike hibridnog ratovanja. Potom će Rusija početi huškati protiv etničkih ruskih manjina u Estoniji, Litvaniji, Letoniji.

Započeće sukobi koje će Rusija iskoristiti kao izgovor da od septembra u zapadnoj Rusiji i Belorusiji započne veliku vežbu “Zapad 2024” s 50.000 vojnika. Međutim, još jednom će Rusija započeti s masovnim gomilanjem trupa na granici, a ovaj put će to biti na granici s Poljskom i Litvanijom.

Prema tajnom dokumentu, tada bi moglo doći do eskalacije. U oktobru bi Rusija premestila trupe i rakete srednjeg dometa u Kalinjingrad i nastavila naoružavati svoju eksklavu.

U.S. Department of Defense Current Photos / Paolo Bovo/Training Support Activity Europe

Eskalacija već sledeće godine?

Od decembra 2024. dogodiće se veštački izazvan “granični sukob” i “nemiri s brojnim smrtnim slučajevima” u području Suvalki Gapa, navodi BILD. U trenutku kada se u SAD-u vode izbori, Rusija bi na tlu NATO-a mogla započeti s invazijom.

Prema scenariju, u januaru 2025. održat će se poseban sastanak Veća NATO-a na kojem će Poljska i baltičke države izvestiti o sve većoj pretnji od Rusije. U martu 2025. Rusija bi, prema scenariju, prebacila dodatne trupe na Baltik i u Belorusiju.

U maju 2025., prema scenariju Bundeswehra, NATO će odlučiti o “merama za verodostojno odvraćanje” kako bi se sprečio ruski napad na Suvalki Gap iz smera Bjelorusije i Kalinjingrada.

Na dan X, prema tajnoj dokumentaciji, vrhovni zapovednik NATO-a naređuje raspoređivanje 300.000 vojnika na istočnom krilu, uključujući 30.000 vojnika Bundeswehra. Scenarij završava 30 dana nakon dana X kada je više od pola miliona zapadnih i ruskih vojnika naoružano do zuba. Nije jasno kako bi se eskalacija dalje odvijala.

Primarni ruski cilj

Fabijan Hofman, naučnik na Nuklearnom projektu na Univerzitetu u Oslu čiji su projekti usmereni na širenje, raspoređivanje i korištenje nenuklearnog strateškog oružja, na društvenoj mreži X, objašnjava da je NATO bliži ratu s Rusijom nego što se to misli.

On najpre ističe da Rusija na sukob s NATO-om ne gleda isto kao NATO. Dodaje da potencijalni sukob između Rusije i NATO-a ne bi izgledao kao ono što sada gledamo u Ukrajini nego bi taj rat “poprimio potpuno drugačiji oblik”.

“Rusija ne planira tip konvencionalnog rata velikih razmera s NATO-om kakav trenutno vidimo u Ukrajini i za koji se prvenstveno pripremamo. I pre gubitaka u Ukrajini, Rusija je znala da bi bila inferiorna u takvom scenariju”, tvrdi Hofman.

“Primarni cilj Rusije u ratu s NATO-om je efikasno upravljati eskalacijom i što pre okončati rat pod uslovima koji su povoljni za Rusiju”, dodao je.

Dalje pojašnjava da bi se Rusija u tom potencijalnom sukobu oslanjala na rakete dugog dometa kojima bi gađala kritičnu civilnu infrastrukturu evropskih zemalja NATO-a na početku sukob. Na taj bi način poslala poruku NATO-u: Ne podržavajte istočnoevropske saveznike, osim ako ne želite videti kako vaše stanovništvo pati.

Nuklearna eskalacija

“Istovremeno, Rusija bi proširila svoj nuklearni kišobran nad bilo kojom teritorijom NATO-a koji bi uspela osvojiti u početnom napadu. Ovo šalje drugu poruku: svaki pokušaj ponovnog preuzimanja tih teritorija, osobito od strane spoljnih snaga NATO-a (SAD), rezultiraće nuklearnom eskalacijom”, navodi dalje Hofman.

Psihološki strah od eskalacije trebao bi otvoriti vrata pregovorima o budućnosti NATO-a, ali pod ruskim uslovima. Klučno pitanje u tim uslovima bit će ko će se prvi povući dok vreba opasnost od nuklearne eskalacije?

Hofman ističe da Rusija ne mora imati jednaku konvencionalnu moć kao NATO. “Sve dok NATO prvi popušta usred sve većeg psihološkog pritiska zbog nedostatka odlučnosti, Rusija može do pobede.”

Oglasila se Zaharova

Ovaj tajni scenarij komentarisala je i portparol ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova, navodeći da je ovaj plan “prošlogodišnji horoskop za Ribe u Raku”.

Prenoseći ovu vest, RIA Novosti napominje da je Rusija “u više navrata isticala da ne predstavlja pretnju nijednoj od zemalja NATO-a, ali neće ignorisati akcije koje su potencijalno opasne po njene interese”. Dodaju da je Rusija otvorena za dijalog, ali na ravnopravnoj osnovi i da Zapad mora odustati od militarizacije kontinenta.

SourceN1

Ostavite komentar

Najnovije objave

VLADIMIR PUTIN: Vukli su nas za nos, trebalo je ranije započeti dejstva u Ukrajini

Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da je jedino zbog čega bi moglo da se žali to što Rusija nije...

Još priča na sličnu temu