Evropska unija posustala – muke oko dogovora za pomoć Ukrajini i novim sankcijama Rusiji

Obavezno pročitajte

Desilo se da u istom danu Evropska unija ne odobri novu tranšu vojne pomoći Kijevu ali i da da izuzeće Mađarskoj iz 12. paketa sankcija Rusiji koje se odnose na naftne derivate. Ovo je dokaz da u EU nema konsenzusa po ključnim pitanjima, ali i da je Mađarska u stanju da istera svoje, slažu se sagovornici Sputnjika.

Kako je saopštio šef diplomatije EU Žozep Borelj na kraju sastanak ministara spoljnih poslova Unije, nije dogovoreno izdvajanje novog paketa vojne pomoći Kijevu u iznosu od 500 miliona evra iz Evropskog mirovnog fonda.

- Advertisement -

Borelj je izrazio nadu da će se osmoj tranši vojne pomoći Kijevu raspravljati na ovonedeljnom samitu EU, uz ocenu da „nije vreme za slabljenje podrške Ukrajini“.

Sve manje spremnosti za pomoć Ukrajini

Profesor dr Mitar Kovač, general-major u penziji, osnivač Evroazijskog bezbednosnog foruma za Sputnjik kaže da je ovo posledica činjenice da se Zapad nalazi u poziciji da preispituje svrsishodnost daljih ulaganja što vojnih što finansijskih u Ukrajinu.

„Postoji puno indikatora koji govore u prilog tome da Ukrajina ubrzano klizi ka kapitulaciji i da neće biti u stanju da u nekom periodu zadrži linije fronta ni da pruži adekvatan otpor. Zato ne samo Evropa već i Amerika ispituje nivo te pomoći a EU pored toga ispituje i materijalne resurse jer se zna do marta treba da isporuči Ukrajini oko milion granata, dok Nemačka tvrdi da ne mogu da proizvedu više od 200 hiljada,“ podseća Kovač.

Mislim da sve ovo vodi, dodaje Kovač, ka tome da će generalno i Amerika zbog unutrašnje krize kao i EU zbog manjka resora pokušati da nateraju Kijev da pristupi političkim pregovorima.

„Oni neće odmah to da preseku, ali će pomoć Ukrajini biti sve manja i manja i paralelno sa tim smanjenjem, ne zato što žele, nego što zaista više i nemaju da ulažu u taj rat, će ići ka tome da urazume i ukrajinsko rukovodstvo da prihvati makar deo uslova koje je ispostavila Rusija kao osnovu za početak bilo kakvih pregovora,“ ističe Kovač.

Nejedinstvo Evropske unije

U isto vreme, Mađarska je isposlovala da bude izuzeta iz 12. pakta sankcija koji je Evropska unija pripremila za Rusiji u sferi isporuke nafte naftovodom „Družba“, ograničenja protiv nuklearne energije i daljih ograničenja međunarodnih finansijskih transakcija, a ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto ostao je pri stavu da Budimpešta i dalje smatra da je sankciona politika Brisela pogrešna, jer prethodnih 11 paketa antiruski sankcija nije postiglo svoj cilj.

On je takođe rekao i da da će Mađarska odrediti svoj stav o 12. paketu kada bude videla njegov konačni nacrt, ali i da postoji mogućnost da razmotre odluku ako im EU bude izašla u susret.

Dakle, 12. paktet sankcija Rusiji nije usvojen prema planu, a Mađarska je dobila unapred izuzeće iz tog paketa, uz izvesnu ogradu o budućem glasanju oko istog.

Diplomata i ambasador u penziji dr Zoran Milivojević, kaže da je sve ovo pokazalo da EU očigledno nema konsenzusa.

„Poruka je da nema saglasnosti oko sankcija Rusiji i da se stvar oko toga komplikuje, da nema saglasnosti i da Mađarska za sada čvrsto stoji na svojim pozicijama,“ ocena je našeg sagovornika.

Drugim rečima, EU je razjedinjena a Mađarska je uspela da sa svojim stavom postigne ono što je pre svega bitno za njenu državu i građane, ali i da pokaže da je u stanju da opstruira takozvano jedinstvo EU kada je reč o Rusiji.

„Mađarska se protivi sankcijama jer smatra naprosto da one nemaju više svrhu. I to je dodatni razlog zbog koga ovaj paket nije ni dobio saglasnost. Drugo, Mađarska je izuzeta iz sankcija jer nema drugo snabdevanje naftom osim iz Rusije, ali to nema veze sa ostalim sadržajem koji su predviđeni 12. paketom sankcija generalno,“ napominje Milivojević.

Upornost Mađarske sa ili bez cene

On podseća da svaki paket sankcija u suštini sadrži niz različitih odluka, oko kojih se države EU treba da ujedine što je, kako mu se čini, sve teže, zbog čega se Mađarska i ogradila od moguće podrške u sledećem glasanju.

„E sad ko je šta još tu sve odobrio, a šta ne – ne znam. Mađarska je na sopstveni zahtev dobila ovo izuzeće a kako će postupiti kad se 12. paket bude otvorio i budemo videli šta je u njemu to ćemo videti,“ zaključuje Milivojević.

Ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto u svom obraćanju je rekao i da su sankcije nanele pre svega štetu samoj Evropi.

Sijarto je dodao da je Mađarska insistirala da joj se ne uskraćuje mogućnost, kao izuzetak, da trguje na tržištu naftnim derivatima Srednje Evrope proizvedenim od ruskih sirovina u preduzećima „Mola“. Prema njegovim rečima, Mađarska je jasno stavila do znanja da neće blokirati 12. paket sankcija ako ova kompanija i dalje bude mogla da isporučuje benzin i dizel gorivo na tržišta Češke i Hrvatske.

Tokom rasprave o 12. paketu, Mađarska je osigurala da sankcije ne važe za jednu od stranih kompanija koje učestvuju u projektu „Pakš 2“. Ministar smatra da kompanije koje rade u elektrani mogu da budu mirne, jer je izgradnja nove nuklearne elektrane izuzeta od sankcija EU.

SourceSputnik

Ostavite komentar

Najnovije objave

VLADIMIR PUTIN: Vukli su nas za nos, trebalo je ranije započeti dejstva u Ukrajini

Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da je jedino zbog čega bi moglo da se žali to što Rusija nije...

Još priča na sličnu temu