EVROPA SE POLAKO VRAĆA NORMALNOM ŽIVOTU: Država za državom ukida ludačke i represivne mere!

Obavezno pročitajte

Azija je, nasuprot tome, daleko opreznija, iako tamošnje zemlje imaju najveću vakcinalnu stopu, ali se drže izuzetno strogih mera koje dodatno pooštravaju.

„Bu­di­te uve­re­ni da su naj­go­ri da­ni iza nas”, re­kao je tur­ski mi­ni­star zdra­vlja u tre­nut­ku kad je broj obo­le­lih od vi­ru­sa ko­ro­na pre­ma­šio 100.000, što je re­kord u ovoj ze­mlji. Slič­no je gra­đa­ni­ma po­ru­čio i nje­gov nor­ve­ški ko­le­ga, re­kav­ši da je vre­me da vra­ti­mo sva­ko­dnev­ni ži­vot. „Ve­če­ras uki­da­mo ve­ći­nu me­ra ka­ko bi­smo se pri­bli­ži­li nor­mal­nom ži­vo­tu”, re­kao je mi­ni­star In­gvild Kjer­kol u sre­du, iako se broj obo­le­lih od ko­vi­da 19 i da­lje kre­će oko mak­si­mu­ma.

Sport­ski do­ga­đa­ji od­vi­ja­će se kao i pre pan­de­mi­je. Lju­di opet mo­gu da se­de jed­ni po­red dru­gih na jav­nim do­ga­đa­ji­ma.

- Advertisement -

Dan­ska je jed­na od pr­vih evrop­skih dr­ža­va ko­je su uki­nu­le ve­ći­nu ogra­ni­če­nja uve­de­nih to­kom pan­de­mi­je jer ko­vid 19 vi­še ne sma­tra­ju „dru­štve­no kri­tič­nom bo­le­šću”. Ko­rak po ko­rak, bli­že im se i dru­ge ze­mlje ko­je su bi­le te­ško po­go­đe­ne vi­ru­som ko­ro­na, ubla­ža­va­ju­ći oštre i če­sto ne­po­pu­lar­ne me­re, iako je omi­kron soj iza­zvao vr­to­gla­vi rast bro­ja obo­le­lih. Raz­log je jed­no­sta­van. Ova va­ri­jan­ta se sma­tra ma­nje opa­snom, zbog če­ga se ro­di­la na­da da pan­de­mi­ja je­nja­va, a u tim ze­mlja­ma vi­sok je i pro­ce­nat vak­ci­ni­sa­nih gra­đa­na. Pr­vi ko­ra­ci ubla­ža­va­nja me­ra pre­do­stro­žno­sti s pr­vom po­ja­vom bla­gog sma­nje­nja bro­ja za­ra­že­nih po­sled­njih ne­ko­li­ko da­na u po­je­di­nim ze­mlja­ma pred­sta­vlja­ju ono što bi se mo­glo na­zva­ti pre­kret­ni­com u go­to­vo dvo­go­di­šnjoj pan­de­mi­ji.

Azi­ja je, na­su­prot to­me, da­le­ko opre­zni­ja, iako ta­mo­šnje ze­mlje ima­ju naj­ve­ću vak­ci­nal­nu sto­pu, ali se dr­že iz­u­zet­no stro­gih me­ra, ko­je do­dat­no po­o­štra­va­ju.

Iako je uz omi­kron pro­ce­nat za­ra­ža­va­nja na­glo sko­čio, Svet­ska zdrav­stve­na or­ga­ni­za­ci­ja slo­ži­la se da ne­ke ze­mlje mo­gu da raz­mo­tre ubla­ža­va­nje pra­vi­la po­na­ša­nja kao me­ru za­šti­te ako ima­ju vi­so­ku sto­pu imu­ni­te­ta, ako su im zdrav­stve­ni si­ste­mi opet ja­ki i ako epi­de­mi­o­lo­ški tren­do­vi idu u pra­vom sme­ru. Po­vla­če­nje ogra­ni­če­nja iz­ra­že­no je u Evro­pi, ko­ja je me­se­ci­ma svet­ski epi­cen­tar pan­de­mi­je, ali i SAD, gde od Den­ve­ra do Nju­jor­ka raz­ma­tra­ju da, re­ci­mo, uki­nu no­še­nje ma­ske jer je pro­ce­nat ho­spi­ta­li­za­ci­je na­glo pao. En­gle­ska, Fran­cu­ska, Ho­lan­di­ja, Ir­ska s opre­zom se vra­ća­ju u nor­ma­lu ta­ko što po­ste­pe­no po­pu­šta­ju ogra­ni­če­nja. Nor­ve­ška i Dan­ska ra­de isto, iako ne be­le­že pad bro­ja za­ra­že­nih. U Fin­skoj bi go­to­vo sve me­re tre­ba­lo da pre­sta­nu da va­že po­čet­kom mar­ta, dok će ne­mo­guć­nost jav­nog oku­plja­nja bi­ti na sna­zi do sre­di­ne mar­ta. En­gle­zi vi­še ne mo­ra­ju da no­se ma­ske na jav­nim me­sti­ma, ni­ti da po na­lo­gu fir­mi ne do­la­ze na rad­na me­sta. Rad od ku­će od sa­da je iz­bor za­po­sle­nog, a ne zah­tev po­slo­da­va­ca, od ko­jih su mno­gi, ne sa­mo u En­gle­skoj, od­lu­či­li da ubu­du­će za­dr­že ovaj na­čin ra­da. Na sna­zi osta­je pra­vi­lo da oni ko­ji su po­zi­tiv­ni mo­ra­ju bi­ti u izo­la­ci­ji. Za­ni­mlji­vo je da su u En­gle­skoj, kao i u Dan­skoj, mno­gi i na­kon uki­da­nja po­je­di­nih me­ra na­sta­vi­li, re­ci­mo, da no­se ma­ske i iz­be­ga­va­ju oku­plja­nja i od­la­ske u re­sto­ra­ne jer, ka­žu, že­le da za­šti­te se­be i dru­ge ko­ji ima­ju zdrav­stve­nih pro­ble­ma, bez ob­zi­ra na to ka­kve su tre­nut­ne me­re na sna­zi. Fran­cu­zi vi­še ne mo­ra­ju da no­se ma­ske na otvo­re­nom. Uki­da­ju se i ogra­ni­če­nja bro­ja po­se­ti­la­ca na kon­cer­ti­ma, sport­skim de­ša­va­nji­ma, a rad od ku­će se pre­po­ru­ču­je, iako ni­je vi­še oba­ve­zan. Fran­cu­ska po­pu­šta me­re jer je od pro­šlog me­se­ca neo­p­hod­na po­tvr­da o vak­ci­na­ci­ji po­sta­la deo ži­vo­ta – od od­la­ska u ba­ro­ve do ko­ri­šće­nja jav­nog pre­vo­za.

Uz na­du da će pan­de­mi­ja usko­ro ući u no­vu fa­zu, u ko­joj će vi­rus po­sta­ti, po­put gri­pa, upor­na ali kon­tro­li­sa­na pret­nja uz ko­ju se ži­vi, i Švaj­car­ska je uki­nu­la oba­ve­zan rad od ku­će svo­de­ći ovu op­ci­ju na lič­ni iz­bor, a raz­ma­tra se i ubla­ža­va­nje dru­gih ogra­ni­če­nja, jer, upr­kos re­kord­no vi­so­kom bro­ju obo­le­lih, bol­ni­ce ni­su op­te­re­će­ne.

Struč­nja­ci ipak upo­zo­ra­va­ju da omi­kron ne tre­ba pot­ce­nji­va­ti, iako je ma­nje ve­ro­vat­no da će iza­zva­ti te­šku kli­nič­ku sli­ku u od­no­su na del­ta va­ri­jan­tu, kao i da ne tre­ba ola­ko is­klju­či­ti mo­guć­nost da se po­ja­ve no­ve i opa­sni­je va­ri­jan­te. Iz SZO na­gla­ša­va­ju da bi po­li­tič­ki pri­ti­sak da se ne­ke ze­mlje pre­ra­no otvo­re mo­gao uzro­ko­va­ti ma­sov­no pre­no­še­nje vi­ru­sa i ne­po­treb­ne no­ve slu­ča­je­ve bo­le­sti s te­škom kli­nič­kom sli­kom i smrt­nim is­ho­dom.

Sto­ga je Ne­mač­ka i da­lje opre­zna i ne pla­ni­ra da uki­ne ogra­ni­če­nja kad je, re­ci­mo, reč o pri­vat­nim oku­plja­nji­ma, dok Izra­el uve­li­ko pro­pa­gi­ra pri­me­nu če­tvr­te do­ze vak­ci­ne. Ita­li­ja je po­o­štri­la pra­vi­la o zdrav­stve­nim pro­pu­sni­ca­ma, a Grč­ka nov­ča­no ka­žnja­va ne­vak­ci­ni­sa­ne sta­ri­je od 60 go­di­na. Vla­de ovih dr­ža­va sma­tra­ju da je pre­u­ra­nje­no go­vo­ri­ti o „od­go­vor­nom la­ga­nom po­vrat­ku nor­mal­nim to­ko­vi­ma”.

SourcePolitika

Ostavite komentar

Najnovije objave

VLADIMIR PUTIN: Vukli su nas za nos, trebalo je ranije započeti dejstva u Ukrajini

Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da je jedino zbog čega bi moglo da se žali to što Rusija nije...

Još priča na sličnu temu