ŽENA POVREMENO ZASLUŽUJE BATINE: Smatra 8 odsto srednjoškolaca u Srbiji, pokazalo istraživanje

Obavezno pročitajte

Žena u današnjem društvu

Došlo je do blagog opadanja patrijarhalnosti srednjoškolaca i oni danas, u odnosu na 2011. godinu, više naginju ka nepatrijarhalnoj vrednosnoj orijentaciji, skloniji su jednakosti u odnosima između muškaraca i žena, pa tu jednakost podržava 44 odsto srednjoškolaca, pokazalo je istraživanje “Vrednosne orijentacije srednjoškolaca u Srbiji” Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji i Instituta za sociološka istraživanja Filozofskog fakulteta u Beogradu.

“Međutim, ono što zabrinjava je prihvatanje stava da žene povremeno zaslužuju batine, što podržava osam odsto srednjoškolaca i u pitanju je rezultat koji je sličan kao i u istraživanju iz 2011. godine. Više od 45 odsto ispitanika smatra da je abortus greh, što ukazuje na uticaj religijskog diskursa”, piše u zaključcima istraživanja.

- Advertisement -

Dodaje se da su najkonzervatovniji stavovi srednjoškolaca prema LGBTQ populaciji pa se 44 odsto ispitanika može okvalifikovati kao “homofobični”, a oko četvrtine smatra da pripadnici LGBTQ populacije “zaslužuju batine”.

Žena,

Što se tiče stavova prema nacionalizmu, za 32 odsto anketiranih srednjoškolaca može se reći da imaju izražena nacionalistička uverenja, s tim da devojčice imaju manje izražene nacionalističke stavove nego dečaci, piše u zaključcima.

Navodi se da srednjoškolci imaju najveću socijalnu distancu prema gej i lezbejskoj populaciji, zatim prema Albancima i Romima, ali i prema migrantima, što ukazuje na postojanje etničkih stereotipa među mladima.

Istraživanje “Vrednosne orijentacije srednjoškolaca u Srbiji” je za Helsinški odbor sproveo Institut za sociološka istraživanja Filozofskog fakulteta u Beogradu tokom 2019. godine.

U istraživanju se navode i podaci iz drugih relevatnih anketa, koje su pokazale da više od polovine mladih u Srbiji životne dobi od 19 do 35 godina i dalje živi sa roditeljima, a 37,5 odsto mladih nema nikakve prihode, dok više od polovine studenata mora u isto vreme da radi i studira, kako bi pokrili preskupe troškove studija i života.

“Ovi podaci govore da danas imamo rašireno siromaštvo medju mladima. Ovako loš ekonomski položaj mlađe populacije može se popraviti strukturnim promenama koje bi se odnosile na promene tržišta rada, povećanje zaposlenosti, drugačije stambene politike i veću dostupnost obrazovanja za mlade iz socijalno deprilivilegovanih porodica”, navodi se u zaključcima istraživanja.

Ocenjuje se da takvi društveni uslovi, siromaštvo i nizak životni standard, kombinovani sa plasiranim stereotipima, stvaraju pogodno tle za reprodukovanje stereotipa i tradicionalnih vrednosnih orijentacija.

Dodaje se da, posmatrajući rezultate u vremenskom periodu od 2011. do 2019. godine, oni ukazuju na opadanje tradicionalističkih vrednosti, što je verovatno posledica širih procesa modernizacije, koji nisu vezani za Srbiju.

Ostavite komentar

Najnovije objave

VLADIMIR PUTIN: Vukli su nas za nos, trebalo je ranije započeti dejstva u Ukrajini

Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da je jedino zbog čega bi moglo da se žali to što Rusija nije...

Još priča na sličnu temu