VLADA SRBIJE: Propisane mere tokom vanrednog stanja, evo koje su

Obavezno pročitajte

Vlada Srbije donela je uredbu kojom su propisane mere koje će se primenjivati tokom vanrednog stanja. Ključne su zatvaranje granica Srbije, osim za srpske državljane, kao i zatvaranje škola, vrtića i fakulteta.

Mere Vlade Srbije tokom vanrednog stanja

Predsednik Republike Aleksandar Vučić, predsednica Vlade Ana Brnabić i predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković doneli su u nedelju, 15. marta, u skladu sa Ustavom, Odluku o uvođenju vandrednog stanja. Odluka je stupila na snagu.

- Advertisement -

Inače, noćas je u Srbiji registrovano sedam novih slučajeva koronavirusa, navodi se na zvaničnom sajtu Ministarstva zdravlja Srbije i sada je ukupan broj registrovanih porastao na 55. Od sinoć do jutros testirani su uzorci 18 osoba od kojih je 7 pozitivnih i 11 negativnih na novi koronavirus. Tri osobe se nalaze u kućnoj izolaciji sa lakšom kliničkom slikom, dok su četiri osobe zadržane na bolničkom lečenju, bez komplikacija, stabilnog opšteg stanja.

Mere koje je vlada propisala

Od ponedeljka, 16. marta, u potpunosti će biti obustavljen rad predškolskih, školskih i visokoškolskih ustanova. Do daljeg neće raditi vrtići, osnovne i srednje škole i univerziteti u Republici Srbiji. Upis dece odvija se normalno, posredstvom e-Uprave:

1) eVrtić dostupan za celu Srbiju,

2) eUpis za upis u škole će biti aktivan od 1. aprila

3) Probni test za malu maturu će biti urađeni putem nove tehnologije

4) Nastava prelazi na nastavu na dal?inu putem RTS3, platforme RTS Planeta, kao i internet platformi za učenje

Granice Republike Srbije zatvorene su za sve strane državljane, sa izuzetkom diplomata akreditovanih u Srbiji i stranaca s boravišnom dozvolom. Građani Republike Srbije, kao i akreditovane diplomate i strani državljani koji imaju boravište u Republici Srbiji, a koji ulaze u Republiku Srbiju, u obavezi su da budu u samoizolaciji od najmanje 14 dana, pod krivičnom odgovornošću. Ova mera će biti striktno kontrolisana i njeno kršenje biće najstrože sankcionisano. Građanima će pri ulasku u zemlju biti uručeno zakonski obavezujuće rešenje. Zaprečena zatvorska kazna za kršenje ove odredbe je do tri godine zatvora. Ovo je veoma važno kako bi se smanjilo kretanje građana, što je jedan od glavnih razloga za uvođenje vanrednog stanja u cilju sprečavanja širenja virusa COVID-19.

Kada je reč o građanima Republike Srbije i stranim državljanima koji imaju boravište u Republici Srbiji, a koji dolaze iz Švajcarske konfederacije, Islamske Republike Iran, Rumunije, Kraljevine Španije, Savezne Republike Nemačke, Franscuske republike, Republike Austrije, Republike Slovenije i Republike Grčke određuje se izolacija u trajanju od 28 dana.

Preporuke građanima i preduzećima

Uvođenje vanrednog stanja ne znači da prestaje rad u privredi, privatnom i javnom sektoru. Preporučuje se poslodavcima da proces rada organizuju tako da svi koji to mogu rade od kuće. Ako rad od kuće nije moguć, proces rada treba organizovati tako da se strogo poštuju sve higijensko-tehničke mere za sprečavanje širenja zaraze (ograničen broj ljudi u prostoriji, korišćenje zaštitnih maski i sl). Vlada poziva sve poslodavce u Republici Srbije da u maksimalnoj meri svim svojim zaposlenima omoguće rad od kuće. Veoma je važno da u ovom trenutku pokažemo solidarnost i zbog toga apelujemo na poslodavce da se ponašaju odgovorno i imaju neophodno razumevanje za svoje zaposlene. Ovo se posebno odnosi na građane čija dece prestaju da idu u vrtiće i škole. Sve druge pojedinosti će biti precizirane u dopunskim aktima koji će biti usvojeni.

Građani: samoizolacija – bez okupljanja, bez poseta, bez izlazaka iz kuće bez preke potrebe. Izuzeci: kada se ide u prodavnice i apoteke, za šetanje kućnih ljubimaca, bacanje smeća. Preporuka za lica starija od 70 godina da uopšte ne izlaze napolje, a da za njih sve neophodne radnje obavljaju mlađi članovi porodice.

Javni saobraćaj: ukida se noćni i redukuje dnevni javni prevoz.

Inspekcije: ograničava se povećanje cena osnovnih životnih namirnica i zaštitne opreme. Stroge kazne za podizanje cena u vreme vanrednog stanja. Moguće je podizanje cena samo u granicama međugodišnje stope inflacije.

Promena cena zabranjena za 36 artikla

1) Brašno od pšenice;

2) Hleb;

3) Jestivo ulje suncokretovo;

4) Beli šećer;

5) So;

6) Voda;

7) Povrće i voće;

8) Testenine;

9) Sveže meso;

10) Mesne prerađevine;

11) Riba;

12) Termički obrađeno kravlje mleko (pasterizovano i sterilizovano);

13) Mleko u prahu;

14) Jogurt;

15) Kokošija jaja;

16) Dečija hrana;

17) Sapun;

18) Šampon;

19) Pasta za zube;

20) Deterdženti;

21) Rukavice (i odeća i pribor za odeću) od plastičnih masa;

22) Pelene za decu i odrasle;

23) Maramice;

24) Ubrusi (u rolni i na komad);

25) Toalet papir;

26) Maske, plastične sa tekstilnim filterom;

27) Prekrivke, tekstilne za hiruršku upotrebu;

28) Odelo hirurško od papira;

29) Maske papirne;

30) Odelo zaštitno, gumeno;

31) Rukavice, gumene, hirurške i ostale;

32) Odelo hirurško tekstilno;

33) Varikina i ostali dezinfektanti;

34) Asepsol;

35) Alkohol;

36) Naočare, zaštitne.

Iz Vlade su uputili poseban apel najstarijim sugrađanima da strogo vode računa i ne izlaze iz kuće i pridržavaju se svih uputstava zarad očuvanja sopstvenog zdravlja i zdravlja svojih najmilijih. Najavljeno je da će biti organizovan i volonterski servis koji će starijim građanima donositi namirnice i sve drugo što im je potrebno. Najavljeno je i da penzioneri neće morati da odmah plate rečune za komunalije za februar, mart i april, te da će to moći da urade naknadno, bez kamate.

Ostavite komentar

Najnovije objave

VLADIMIR PUTIN: Vukli su nas za nos, trebalo je ranije započeti dejstva u Ukrajini

Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da je jedino zbog čega bi moglo da se žali to što Rusija nije...

Još priča na sličnu temu