Vlada u Keniji je uvela nepohodne preventivne mere kako bi sprečila širenje epidemije korona virusa, kao što su zabranja kretanja od 19 časova do 6 ujutru, ukinut je gradski i međugradski prevoz i zatvoreni tržni centri, kaže Stefan Topalović, Beograđanin koji nekoliko godina živi sa porodicom u Najrobiju.
NAJROBI – Vlada Kenije uvela je nepohodne preventivne mere kako bi sprečila širenje epidemije korona virusa, kao što su zabranja kretanja od 19 časova do 6 ujutru, ukinut je gradski i međugradski prevoz i zatvoreni tržni centri, kaže za Tanjug Stefan Topalović, Beograđanin koji nekoliko godina živi sa porodicom u Najrobiju.
Zvaničan broj obolelih u Keniji
Zvaničan broj obolelih u Keniji je 158, preminulo je 16 osoba, a izlečene četiri, ali su primenjene veoma restriktivne mere, kako bi se širenje korona virusa držalo pod kontrolom.

Građani su, ističe Stefan, vrlo disciplinovani, iako su svi, bez izuzetka, uplašeni za zdavlje i život, svoj i svojih bližnjih.
Ministar zdravlja Mutahi Kagve rekao je da je tokom protekla 24 sata pozitivno testirano 29 ljudi – 28 Kenijaca i 1 državljanin Konga.
U odvojenom saopštenju, portparol vlade upozorio je da se situacija u Keniji iz dana u dan pogoršava. „Situacija u našoj zemlji se ne popravlja; postaje sve gore. Ova bolest je pandemija i vlada kontinuirano poboljšava svoje kapacitete da se izbori s tim, čak i dok se slučajevi i dalje povećavaju “, rekao je portparol Cirus Oguna.
Pušteno skoro 4000 zatvorenika
Kenija je u četvrtak pustila skoro 4.000 zatvorenika u okviru napora da se spreči epidemija COVID-19 u zatvorima u zemlji. Viklife Ogalo, generalni komesar za zatvore u Keniji, rekao je u izjavi da je taj korak usmeren na zaštitu zatvorske populacije u zemlji.

„U cilju zaštite zatvorske populacije od koronavirusa, Kenijska zatvorska služba pustila je 3.837 zatvorenika i pritvorenika, u saradnji sa Nacionalnim savetom za pravdu“. U izjavi Saveta rečeno je da su mere preduzete u skladu sa razumevanjem da je „bliska i nezaštićena interakcija / kontakt između pojedinaca“ najvažniji faktor širenja koronavirusa.
„Odluka je stoga usmerena na postizanje preporučene društvene udaljenosti od jednog metra unutar naših objekata kao dela progresivnog pregleda naših strategija u borbi protiv globalne pandemije“, rekao je Ogalo.
Lekari kao vojnici
Kao i vojnici, koji štite granice zemalja, i lekari i drugi zdravstveni radnici širom sveta prešli su u zone borbe kako bi porazili nevidljivi, ali smrtonosnog neprijatelja koronavirus ili COVID-19.
Naoružani kacigama, rukavicama, štitnicima za lice, maskama i zaštitnom odećom, stotine lekara poput Kevina Nguringa u Keniji rade non-stop da pobede virus, rizikujući sopstveni život. Kažu da borba protiv COVID-19 ima paralele sa učešćem u ratu.
Identifikujući izazove sa kojima se suočavaju u ratnoj zoni, kenijski ljekar – smešten u Nacionalnoj bolnici Keniata, najvećoj bolnici u Istočnoj Africi – požalio se zbog nedostatka učešća u zajednici, kao i zbog nedostatka opreme za ličnu zaštitu (PPE).