Strah od pandemija iz ukrajinskih laboratorija

Obavezno pročitajte

Pentagon u Ukrajini vodi program za smanjenje bioloških pretnji i osiguravanje patogena i otrova, čiji je cilj da se od laboratorija u kojima je Sovjetski Savez razvijao biološko oružje naprave ustanove javnog zdravlja, kažu u američkom Ministarstvu odbrane.

Šta se dešava u biološkim laboratorijama u Ukrajini? Odgovor nude i Vašington i Moskva, s tim što Rusija tvrdi da Amerika tamo razvija biološko oružje, a Pentagon objašnjava da radi upravo suprotno i da pomaže Ukrajini da smrtonosne patogene drži na sigurnom.

- Advertisement -

Kremlj je optužio SAD da u laboratorijama u blizini ukrajinsko-ruske granice u saradnji s Kijevom razvijaju biološko oružje. Patogeni poput virusa i bakterija uzrokuju bolest u organizmu i od njih se pravi biološko oružje, zabranjeno konvencijom Ujedinjenih nacija, koju je potpisala većina zemalja sveta, uključujući SAD, Rusiju i Ukrajinu.

Prema rečima portparolke ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marije Zaharove, vlada u Kijevu je pred početak ruske invazije naredila da se unište uzorci „kuge, kolere, antraksa i drugi patogeni”. Kako je preneo Tas, Zaharova je dodala da je ruska vojska u Ukrajini otkrila da je Kijev probao da izbriše dokaze o „vojnom biološkom programu”. I ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov kazao je da su ukrajinske laboratorije „smrtonosna pretnja” po Rusiju, a jedan od ciljeva ruskog napada na Ukrajinu treba da bude i uništavanje te pretnje.

Kijev je odbacio navode o biološkom oružju, ističući da u pomenutim laboratorijama naučnici istražuju kako da umanje rizik od zaraznih bolesti. Dok u Kremlju naglašavaju učešće Pentagona u ukrajinskim laboratorijama, iz Kijeva uzvraćaju da je Pentagon samo jedan od stranih partnera i da je pomoć stizala i od Evropske unije i Svetske zdravstvene organizacije.

Bela kuća, Pentagon i Stejt department negiraju izjave ruskih zvaničnika. Portparolka Bele kuće Džen Saki saopštila je da su ruske optužbe „nečuvene” i da je to propaganda koja treba da posluže Moskvi kao izgovor da bi ruska vojska u Ukrajini upotrebila biološko i hemijsko oružje. U intervju Si-Bi-Esu, američki ministar odbrane Lojd Ostin upozorio je Rusiju da bi naišla na „značajan odgovor” ako bi u Ukrajini upotrebila ovo oružje.

U raspravu se uključila i Kina, koja je saopštila da SAD imaju 336 laboratorija u 30 zemalja, uključujući 26 u Ukrajini, i zatražila objašnjenje o američkom programu.

Kako ističu u Ministarstvu odbrane SAD, Pentagon u Ukrajini vodi program za smanjenje bioloških pretnji i osiguravanje patogena i otrova. Cilj je da se od laboratorija u kojima je Sovjetski Savez razvijao biološko oružje naprave ustanove javnog zdravlja. Iako je o tome počelo da se govori u vreme ruskog napada na Ukrajinu, Pentagon podseća da je odmah posle sloma Sovjetskog Saveza počeo da pomaže postsovjetskim državama da bi materijal iz sovjetskog biološkog programa bezbedno držale. SAD su u ove svrhe u Ukrajinu od 2005. uložile 200 miliona dolara. Amerika tvrdi da je njen zadatak da spreči nastanak biološkog oružja.

Sve je počelo 1991, kad je Vašington učestvovao u programu da se postsovjetske države oslobode sovjetskog nuklearnog oružja. Rusija je sarađivala u tom programu i dobijala novac. Uz američku pomoć, Belorusija, Kazahstan i Ukrajina prebacili su sovjetsko nuklearno oružje u Rusiju.

Vašington poručuje da strepi da bi opasni patogeni mogli da padnu u ruke terorista, pa sarađuje s biološkim laboratorijama širom sveta. Kako podseća „Volstrit džornal”, Barak Obama je kao senator na svom prvom zvaničnom putovanju u inostranstvo posetio upravo jednu takvu laboratoriju u Ukrajini.

Ukrajinske laboratorije postale su predmet sporenja i u američkoj unutrašnjoj politici. Protivnici zaoštravanja odnosa s Rusijom, poput voditelja Foks njuza Takera Karlsona, tvrde da SAD „finansiraju stvaranje smrtonosnih patogena” u Ukrajini. Karlson kritikuje vladu Džozefa Bajdena što nije sklonila materijal na sigurno pre ruske invazije, a iz administracije poručuju da, ako su u ovim laboratorijama i ostali patogeni korišćeni u sovjetskom biološkom oružju, Ukrajina danas nije sposobna da razvije biološko oružje. Konzervativna televizija smatra da je Viktorija Nuland, podsekretarka za političke poslove Stejt departmenta, nehotice potvrdila neke od ruskih optužbi.

„Ukrajina ima mesta za biološka istraživanja i veoma smo zabrinuti da ruske trupe traže način da uspostave kontrolu nad njima. Radimo s Ukrajincima na tome da sprečimo da taj materijal padne u ruske ruke”, izjavila je Viktorija Nuland pred kongresmenima.

Stejt department je kasnije pojasnio da je podsekretarka mislila na biološke laboratorije, a ne na mesta u kojima se razvija biološko oružje.

Zbog ukrajinskih laboratorija pale su i optužbe za izdaju. Republikanski senator Mit Romni nazvao je bivšu oficirku u američkoj vojsci i demokratsku predstavnicu u Kongresu Tulsi Gabard izdajicom koja širi Putinovu propagandu. Tulsi Gabard je navukla Romnijev gnev i omrazu pojedinog dela javnosti kad je upozorila da SAD u Ukrajini finansiraju više od 25 laboratorija s opasnim patogenima i da su te laboratorije sad na meti ratnih dejstava. Nekadašnja kongresmenka skrenula je pažnju na to da ove patogene treba odmah uništiti i da će se svet suočiti s novim pandemijama ako ovaj materijal bude bio kompromitovan.

1 COMMENT

Ostavite komentar

Najnovije objave

VLADIMIR PUTIN: Vukli su nas za nos, trebalo je ranije započeti dejstva u Ukrajini

Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da je jedino zbog čega bi moglo da se žali to što Rusija nije...

Još priča na sličnu temu