ŠAMAR GLOBALISTIMA: Italijanski sud podržao neofašiste, a kaznio „Fejsbuk”

Obavezno pročitajte

Suspenzijom naloga vlasnik društvene mreže je onemogućio politički pluralizam i isključio stranku iz političke rasprave, obrazložio je sud, izrekavši i novčanu kaznu američkoj kompaniji

Слика Бенита Мусолинија у просторијама „Каза Паунда” у Риму 2009. године (Фото: EPA/Guido Montani)

- Advertisement -

Sud u Rimu presudio je da „Fejsbuk” odmah mora da aktivira nalog italijanskog neofašističkog pokreta „Kaza Paund” i da mu isplati po 800 evra za svaki dan suspenzije, preneo je „Gardijan”.

Američka kompanija je početkom septembra deaktivirala nalog pokreta i stranicu na „Instagramu”, čiji je takođe vlasnik, zbog toga što su objavama prekršili pravila. Predstavnik „Fejsbuka” je tada za italijanske medije rekao da osobe ili organizacije koje šire mržnju ili napadaju druge na osnovu ličnih svojstava nemaju šta da traže na njihovim društvenim mrežama.

Sud je, međutim, izneo mišljenje da je suspenzijom naloga sa 250.000 pratilaca „Fejsbuk” onemogućio politički pluralizam i da je bez pristupa toj mreži stranka isključena iz političke rasprave u Italiji. Stranica je brzo aktivirana u Italiji, ali u ostatku sveta nije bila dostupna. „Fejsbuku” je naloženo i da organizaciji plati sudske troškove u iznosu od 15.000 evra. U presudi se ne spominje nalog na „Instagramu”.

Vođa stranke Simone di Stefano pohvalio se na „Tviteru”, navodeći da se sud pozvao na ustav i pravo stranke da postoji i komunicira sa građanima na društvenim mrežama.

„Dragi globalisti neznalice, ’privatnici’ očito ne mogu da rade kako hoće”, napisao je u tvitu.

Kada je u septembru nalog suspendovan, na istom mestu je napisao da je to zloupotreba od strane privatne multinacionalne kompanije koja se ruga italijanskom pravu. Drugi istaknuti član, Alberto Paladino, rekao je da je to nameran napad na javnu demokratsku debatu i najveći napad na slobodu govora evropskih građana koji samo iskazuju svoje mišljenje.

Politički protivnici su pozdravili potez „Fejsbuka”. Nekadašnja predsednica donjeg doma parlamenta, poslanica levice Laura Boldrini, rekla je da je to korak ka ukidanju „organizovane sezone mržnje” na društvenim mrežama.

Pokret koji je normalizovao fašizam u zemlji njegovog rođenja osnovan je krajem devedesetih kao klub kafanskih prijatelja koji slave Musolinija. Propagira neofašističku ideologiju, antikapitalistički je i evroskeptičan. U nazivu sadrži prezime američkog pesnika Ezre Paunda, za kojeg se zna da je simpatisao fašiste. Stekao je popularnost organizujući kampanje protiv migranata na društvenim mrežama.

Navodno podržava „demokratsku varijantu” fašizma, a jedno vreme je čak govorio da nije fašistički, već „ekstremni desni centar”. „Kaza” je optuživana da podstiče na nasilje i rasizam. Kada je jedan njen simpatizer 2011. u Firenci ubio troje imigranta, a jednog ranio, čelnike pokreta su pojedini mediji optužili da je ideološki naoružao ubicu. Tada je ćerka Ezre Paunda pokrenula pravni proces da im zabrani da koriste ime njenog oca, ali je izgubila. Prošlog meseca su dva bivša člana pokreta osuđena za silovanje.

Veličanje Dučea nije neobično na Apeninima, jer iako je Italija 1952. usvojila zakon koji kriminalizuje pokušaje obnove fašističke partije, zemlja nije prošla proces sličan denacifikaciji u Nemačkoj, navodi „Gardijan”. Kada je Silvio Berluskoni početkom devedesetih godina tražio saveznike koji nisu komunisti, video je idealnog partnera u desničarskom pokretu MSI, koji je u posleratnom periodu održavao plamen Musolinijeve ideologije.

„Kaza Paund” pokušala je da uđe u parlament na opštim izborima 2018, ali nije uspela. Slično je prošla proletos na evropskim izborima i na svim lokalnim izborima. Prema podacima s „Vikipedije”, od juna je ponovo pokret, a ne stranka.

„Fejsbuk” je ranije prihvatao plaćene političke stranke „Kaza Paund”, poslednji put u maju pred izbore za Evropski parlament. Kompanije je samo šturo saopštila da preispituje presudu. Kao privatna kompanija koja sama određuje pravila o tome šta korisnici smeju da postavljaju, često je na udaru kritika. Američki konzervativci sigurno će pozdraviti odluku italijanskog suda. Oni se stalno žale da im „Fejsbuk” ne dozvoljava da se njihov glas čuje i da pravila mreže i algoritmi idu na ruku protivničkom taboru.

Istu odluku „Fejsbuk” je primenio i protiv druge italijanske neofašističke grupe, „Forca nuova”, ali se na nju se presuda ne odnosi.

SourcePolitika

Ostavite komentar

Najnovije objave

VLADIMIR PUTIN: Vukli su nas za nos, trebalo je ranije započeti dejstva u Ukrajini

Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da je jedino zbog čega bi moglo da se žali to što Rusija nije...

Još priča na sličnu temu