RECEPTI ZA KARANTIN: Sa malo sastojaka, uspešno jelo

autor: Milica Kozarev

Obavezno pročitajte

Nemate leblebije? Koristite pasulj. Nemate kapara? Masline će poslužiti. Evo kako da upotrebite ono što već imate kod kuće, bez odlaska u prodavnicu.

S obzirom na to da svi provodimo više vremena kod kuće ovih dana, hteli to ili ne, vrlo često se nađemo u kuhinji. I čoveče, kuhinja zaista ume da deluje kao zastrašujuće mesto ako nikad ranije nisi morao da kuvaš.

- Advertisement -

Pre svega, opustite se: nije tako strašno i apsolutno svi su sposobni da spreme neka jednostavna jela. Za to služe recepti – oni su pomoć i uputstva! Uz odgovarajući recept, a složićete se da su u današnje vreme interneta mogućnosti gotovo neograničene, ukoliko imate potrebne sastojke, opremu, volju i strpljenje da pročitate recept nekoliko puta pre nego što počnete s pripremom, možete da se upustite u avanturu.

Recepti za svaki dan

Ponekad može da se desi da imate na umu neki baš dobar recept, samo da biste shvatili da nemate sve sastojke koji se u njemu traže. Uglavnom, u trenutnoj situaciji nema smisla rizikovati s odlaskom u prodavnicu samo zbog jednog jedinog sastojka, ali nije sve izgubljeno: U mnogim slučajevima možete napraviti neke sitne varijacije u receptu zbog kojih ćete biti ponosni na svoje kulinarsko umeće.

alt="Recepti"
Foto: Hrono recepti

Ključno je razmišljati o receptu kao okvirnom predlogu, umesto kao o strogoj listi sastojaka koju apsolutno morate poštovati – znate onaj fazon: „pravila postoje da bi se kršila“.

I dok nam frižideri i ostave postaju prazniji iz dana u dan, evo kako da prilagodimo recepte tako da jelo bude zadovoljavajuće, a možda čak i bolje od originala.

Imajte dobro snabdevenu ostavu i frižider.

Prvi korak je skladištenje hrane. Očito, bilo bi veoma lako prilagoditi recept ako vaša ostava izgleda kao supermarket, ali dobro snabdevena ostava ne mora značiti skupljanje gomile proizvoda koje možda nikada nećete koristiti, ili ćete to činiti retko. Mnogo je važnije imati u njoj proizvode koji su višenamenski i koji se lako kombinuju.

Kada kupujete namirnice, trebalo bi da razmišljate tako što ćete ih podeliti u kategorije. Pre odlaska u kupovinu razmislite o tome koja jela su vam omiljena ili šta novo biste voleli da probate. Proverite recepte i shvatićete da se neke namirnice u njima često ponavljaju. Njih možete svrstati u kategoriju osnovnih namirnica, i slobodno ih nabaviti u većoj količini u odnosu na ostale. Uostalom, kada imate osnovu, lako je eksperimentisati.

Razmislite šta svaki sastojak u receptu dodaje jelu.

Razmišljanje o sastojcima po kategorijama je korisno jer vam omogućava da utvrdite zajedničke kvalitete pojedinih sastojaka i na osnovu toga smislite adekvatne zamene. Uzmimo na primer ovaj recept za pastu. Potrebno je: prezle, maslinovo ulje, so i biber, crveni luk, tucana paprika, beli luk, kapar, inćuni, testenina, peršun i limun. Nemate te stvari? Nije bitno! Još uvek može da uspe.

Apsolutno najvažniji sastojci ovog recepta su neka vrsta testenine, ulje, so i biber. Sve ostalo je podložno različitoj interpretaciji. (Čak je i „testenina“ fleksibilna reč, mogli biste da koristite i nudile bez začina i jelo bi opet uspelo.)

Evo kako da ovaj recept radi za vas, umesto obrnuto. Beli i crveni luk dodaju puno ukusa, ali bez njih još uvek imate obrok. Tucana paprika dodaje ljutinu, a limun dodaje kiselost, pa će bez njih aroma biti jednostavnija. Kapar i inćuni čine jelo slanim, ali možete ih zameniti drugim slanim stvarima, poput komada slanine ili maslina. Peršun dodaje svežinu, ali tako je i sa ostalim biljem, a budimo realni, on je tu i zato što lepo izgleda. Prezle čine teksturu zanimljivijom, a ukoliko ih nemate, možete ih napraviti od starog hleba ili možete dodati čak i orašasto voće umesto njih.

Razmislite zašto se svaki sastojak nalazi u jelu i tako možete shvatiti kako da ga zamenite, ili čak u potpunosti izbacite

Postoje zamene čak i za osnovne namirnice

Za one od nas koji požele da ponekad umese nešto, ali nemaju baš sve sastojke koje bi imao pravi pekar, postoje različiti trikovi kako da brzo i lako naprave adekvatne zamene za nepostojeće sastojke. Evo nekoliko naših najlakših trikova:

Prašak za pecivo: Koliko puta vam se desilo da ste ubeđeni da imate još koju kesicu tu negde, a onda kad počnete s pripremom jela, shvatite da je to zapravo kesica sode bikarbone ili vanilin šećera? Ne brinite, postoji više načina na koje možete zameniti prašak za pecivo. Najpre, možete ga zameniti upravo soda bikarbonom, ali imajte u vidu da će vam biti potrebna duplo manja količina.

Takođe, u zavisnosti od toga šta mesite, možete ga zameniti i kombinacijom soda bikarbone i jogurta ili kiselog mleka, soda bikarbone, limuntusa i gustina, ili soda bikarbone i limunovog soka (pomešani u jednakoj količini, predstavljaju dobru zamenu i za kvasac). Ukoliko pak nemate soda bikarbone, prašak za pecivo možete zameniti mešavinom kvasca i limunovog soka u jednakoj razmeri. Testa napravljena na ove načine ne treba ostavljati da stoje, već odmah staviti u rernu.

Belo brašno: U jelima za koja vam je potrebna manja količina brašna i gde ono nije osnova, možete ga lako zameniti i to: jednu šolju brašna sa jednom šoljom kukuruznog brašna; jednom i po šoljom prezli; ili trećinom šoljice ovsenih pahuljica (celih ili samlevenih).

alt="recept"
Foto: Jednostavne kiflice sa malo sastojaka

Jaja: Kod pečenih jela, dobru zamenu za jaja može predstavljati pola kašičice praška za pecivo, kašičica vode i kašičica sirćeta. Kod pripreme kolača, zamena za jedno jaje može biti jedna kafena kašičica želatina u kombinaciji sa tri supene kašike mlake vode. Takođe, jedno jaje možete zameniti i sa dve supene kašike gustina pomešane sa dve supene kašike vode ili četvrtinom šolje izgnječene banane.

Kiselo mleko: Lako je zaboraviti kupiti ga, ali verovatno u frižideru imate običnog mleka. Koristite istu količinu mleka koju recept zahteva ali joj dodajte ili belo sirće ili limunov sok. Na jednu šolju mleka, dodajte jednu kafenu kašiku sirćeta ili limunovog soka i ostavite da odstoji 2 minuta.

Prilagodite svoja očekivanja

Recepti nisu slovo zakona, slobodno zamenite povrće, u zavisnosti od toga šta je sveže u prodavnici, sve dok je zamena slična po teksturi i čvrstini. Većina lisnatog povrća je prilično lako zamenljiva, npr. brokoli i karfiol su dovoljno slični – ali ipak, ukoliko brokoli u receptu za Cezar salatu zamenite keljom, delovaće kao potpuno drugačije jelo. (Ipak će i dalje imati dobar ukus jer je preliv za Cezar salatu baš „KOH“ -što bi rekao Đorđe Čvarkov)

Samo zapamtite da će razlike u ukusu između povrća učiniti vaše modifikovano jelo malo drugačijim od originala, i prilagodite vaša očekivanja.

Budite kreativni

Strogo pridržavanje uputstvima iz recepta vrsta je truda bez mnogo mozganja. Neko drugi, poput onog ko je sastavio recept, je uradio teži deo posla, tako da vama preostaje samo da sledite uputstva. Ali da biste prilagodili recept – bilo da je to neophodno jer nemate sve potrebne sastojke, ili jer želite jelu da date svoj lični pečat- morate razmišljati.

Foto: Japanski čizkejk, vrhunac kreativnosti sa malo sastojaka

Možda ste u fazonu da nakon ovoga što ste upravo pročitali samo kažete „Uf, ko će se toliko cimati“ i naručite dostavu. Ali umesto da o svemu ovome razmišljate kao o nečemu što kuvanje čini težim i komplikovanijim, mislite na to kao na priliku da impresionirate sebe (ili za koga god možda kuvate * wink *) svojom kreativnošću. Da, možete biti poput zvezde „Top Chef“-a ili „Chopped“-a ili neke druge, vama omiljene, kulinarske emisije. Pasta s početka teksta koju napravite sa sopstvenim, izmenjenim sastojcima možda neće biti ista kao da ste tačno sledili recept, ali to je vaš lični kulinarski šou.

Prihvatite da se neke stvari jednostavno ne mogu zameniti

Nemojte se zavaravati: naravno, postoje ograničenja kada je u pitanju prilagođavanje recepta. Recept za piletinu sa senfom, očito, neće biti isti ako ne koristite piletinu ili senf. A ako vam se ne sviđa ukus kiselog kupusa, tada podvarak verovatno nije najbolji izbor za recept koji biste mogli da prilagodite, zar ne?

Možda nećete uspeti iz prve, ali samo kuvajte više

Surova realnost je da su svi koji kuvaju napravili barem nekoliko obroka koji su u teoriji delovali mnooogo bolje nego u praksi. Čak i ako striktno sledite neki recepti, svi imamo dane kada nam jednostavno ne ide, a ponekad čak i najbolji kuvari greše.

Rizik da zabrljate povećava se svaki put kada menjate recept, ali sve dok su svi sastojci ispravni, higijena na nivou a hrana pravilno termički obrađena, obrok koji ne ispadne baš savršeno neće vas ubiti – samo ćete naučiti nešto na svojim greškama.

Ako prihvatate nesavršena (da ne kažemo neuspela) jela kao deo procesa – pa čak i kao opravdanje za čašu, dve vina dok kuvate (čisto da smirite živce) – kuvanje postaje nešto što se vežba, i u čemu ste sa svakim pokušajem sve bolji. Kuvanje nije nuklearna fizika. Možete vi to!

SourceVice

Ostavite komentar

Najnovije objave

VLADIMIR PUTIN: Vukli su nas za nos, trebalo je ranije započeti dejstva u Ukrajini

Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da je jedino zbog čega bi moglo da se žali to što Rusija nije...

Još priča na sličnu temu