ORVELOVA I VUČIĆEVA SRBIJA: MUP planira nabavku softvera koji prepoznaje lica i prikuplja podatke o nama sa interneta

Obavezno pročitajte

Na listi javne nabavke Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) za 2021. godinu našao se i „Griffeye analyze“. U pitanju je softver koji ima mogućnost da prepoznaje i detektuje lica, ali i da na osnovu našeg lica sakupi sve podatke o nama koji se nalaze na internetu, prenosi nova.rs

Kako je BIRN nedavno otkrio, u planu javnih nabavki MUP-a od 12. jula 2021. godine, za treći kvartal te godine planirana je nabavka licenci forenzičkog softvera za analizu digitalnog materijala kompanije Griffeye, koji sadrži opciju prepoznavanja lica. Nabavka još nije sprovedena, a iz MUP-a nisu odgovorili na pitanja BIRN-a koja je svrha nabavke i na koji način će se softver koristiti ako do nabavke dođe.

- Advertisement -

Filip Milošević iz SHARE Fondacije za list Nova objašnjava da je Griffeye softver koji koristi veštačku inteligenciju i uspeva da „rudari“ velike količine podataka sa interneta da bi kreirao jedinstveni profil osobe.

„Ne morate više da imate analitičare u policiji koji će na internetu istraživati osobe, već taj softver sam to radi. Specifično je što radi i sa licima, sa biometrijskim podacima. Možete da ubacite nečiju sliku i uz pomoć algoritama softver prepozna ko je ta osoba, na osnovu svih informacija koje postoje na internetu o njoj“, objašnjava.

„Na primer, ako im treba nešto o određenoj osobi sa Fejsbuka, oni bi morali da pošalju zahtev, najčešće sa sudskim nalogom, te kompanija odluči da li će im dati podatke. Ovde se zaobilazi Zakon o prikupljanju podataka, jer ovaj softver može da ih automatski prikupi i da radi sa različitim bazama podatka što legalno što nelegalno“, kaže Milošević.

Prošle godine je, zbog burne reakcije javnosti, povučen nacrt izmene Zakona o unutrašnjim poslovima, koji je trebalo da omogući postavljanje kamera koje mogu da detektuju, ali ne i da prepoznaju lica. Za to je potrebno instaliranje softvera poput pomenutog „Griffeye analyze“. Zbog uvođenja masovnog biometrijskog nadzora, javnost i brojne organizacije su se pobunile, a zakon je povučen.

„Ovde se ne radi samo o biometrijskim podacima, to jest prepoznavanju lica, već o svim mogućim ličnim podacima koje građani o sebi imaju na internetu. Mnoge organizacije su istraživale da je proteklih godina naša Vlada pregovarala sa izraelskim kompanijama. U pitanju su najčešće dve vrste softvera – prvi su za špijunažu, to su oni koji na primer mogu da vam hakuju telefon, a drugi su za prikupljanje podataka na nelegalne načine“, objašnjava Milošević.

Iz Fondacije SHARE u više navrata su ukazivali na opasnost od uvođenja masovnog biometrijskog nadzora.

„Griffeye nije namenjen konkretno hakovanju, već je analitički i dozvoljava da duboko zaronite u privatnost osobe. Kompanije prodaju ove softvere pod izgovorom da bi se vlade izborile sa terorizmom i kriminalom, ali najčešće se koriste za ugrožavanje političkih protivnika, istraživačkih novinara… Prošle godine je otkrivena cela afera oko softvera Pegaz, gde je otkriveno 50.000 brojeva telefona koji su bili meta softvera. To je najjači softver koji može da hakuje telefon, a tu je na primer bio i broj političara Emanuela Makrona“, objašnjavaju iz Fondacije.

Source021

Ostavite komentar

Najnovije objave

VLADIMIR PUTIN: Vukli su nas za nos, trebalo je ranije započeti dejstva u Ukrajini

Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da je jedino zbog čega bi moglo da se žali to što Rusija nije...

Još priča na sličnu temu