O Kalemegdanu i gondoli

Obavezno pročitajte

Gradonačelnik obišao Beogradsku tvrđavu, pohvalio „Pobednika” i izrazio nadu da će grad oživeti na novi način. Gradonačelnik Zoran Radojičić obišao je Kalemegdanski park i Beogradsku tvrđavu, a posebnu pažnju posvetio je lokacijama na kojima su prethodne dve godine urađeni mnogi projekti u koje je uloženo gotovo 350 miliona dinara. Naglasio je spomenik „Pobednik” kao jedan od važnijih projekata.

– Rekonstruisan je i Spomenik zahvalnosti Francuskoj, kao i 28 različitih staza ukupne površine 19.000 kvadratnih metara. Takođe, obnovljen je i Carigradski drum, Česma Mehmed-paše Sokolovića, tri mosta u okviru tvrđave, Barokna kapija i Sahat kapija, kao i Veliko i Malo stepenište. U narednom periodu će se rekonstruisati i Zindan kapija. U toku godine dva miliona ljudi prođe i uživa u ovom prostoru, zato želimo da ga napravimo još lepšim i funkcionalnijim – rekao je Radojičić.

Ne da se baš precizirati iz izveštaja Beoinfa o kojih je dva miliona posetilaca mislio gradonačelnik ‒ pre pandemije ili danas ‒ tek, Radojičić je istakao da će biti urađeno i značajnih stvari u okviru takozvanog pametnog grada.

- Advertisement -
kalemegdan

– Pre svega biće instalirane sigurnosne kamere u različitim fazama. Takođe, biće omogućen i vaj-faj sistem na tvrđavi, odnosno u parku. Važno je da nastavimo sa ulaganjem u Kalemegdanski park i Beogradsku tvrđavu jer je to veliko blago koje imamo – kazao on.

Gradonačelnik je priznao da pre nego što je došao na tu funkciju nije prepoznao koliko treba brige i ulaganja u ovaj deo grada. Rekao je da je ranije više emotivno uživao, dok sada shvata suštinski značaj ovog prostora i vidi koliko ovde ima istorije. I dodao je da je cela jedna era ispreplitana na ovim prostorima, od prvog veka do danas. Radojičić se osvrnuo i na projekat gondole koji, po njegovom mišljenju, ima veliki značaj.

– S obzirom na veliki broj posetilaca, domaćih i stranih, koji dolaze u obilazak ovog dela grada, važno je da se omogući konekcija i sa drugim delovima grada. Pre svega, da se poveže ovaj deo sa obalom reke, Beton halom, kao i sa celim šetalištem koje je sve značajnije. Ceo ovaj koncept može da oživi grad na novi način – zaključio je gradonačelnik.

A da li će novi koncept zaživeti? Glavni gradski urbanista Marko Stojčić pre neki dan je rekao da je izrada plana za gondolu na Kalemegdanu odavno završena, ali da je u toku sudski spor.

‒ Ukoliko se steknu zakonske mogućnosti, nema razloga da se ne nastavi sa radovima, jedino ako sud ne odluči drugačije. Ovo je pravna država i tako će biti u ovom slučaju ‒ obećao je Stojčić.

Podsećanja radi, nevladina organizacija Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) podnela je Upravnom sudu tužbu za poništavanje rešenja o građevinskoj dozvoli za izvođenje radova na izgradnji stanice gondole na Kalemegdanu.

Poslednja rasprava održana je 9. februara, a sud je, prema nezvaničnim saznanjima, najavio da će konačnu odluku u ovom postupku doneti u roku od mesec dana. RERI podseća da je Upravni sud još u aprilu 2019. godine doneo rešenje kojim se nalaže zaustavljanje radova na projektu gondole na Kalemegdanu do donošenja konačnog rešenja o zakonitosti građevinske dozvole koju je za pripremne radove izdalo Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Očigledno je da će na odluku o izgradnji ili obustavi svih već isplaniranih radova morati još da se čeka. Ali, navikli smo već…

Malo podsećanje… od Kalemegdana do Ušća

Gradonačelnik Radojičić je još u novembru 2018. godine pozvao zainteresovane firme da učestvuju na tenderu za izgradnju beogradske gondole od Kalemegdana do Ušća. Tada je procenjena vrednost investicije bila oko 1,8 milijardi dinara, bez PDV-a. Zamišljeno je da žičara bude duga jedan kilometar, a da se putnici prevoze u 25 kabina. Vlasti su izrazile nadu da će svi radovi biti završeni do kraja 2019. Planirano je da gondola prevozi 3.000 osoba na sat, u oba smera, a vreme putovanja sa jedne strane reke na drugu iznosilo bi oko pet minuta. Prema tadašnjoj stručnoj proceni, uloženi novac u izgradnju gondole trebalo bi da se vrati za oko šest godina. Sve ovo objavljeno je na zvaničnom sajtu Beograda 13. novembra te 2018. godine.

SourcePolitika

Ostavite komentar

Najnovije objave

VLADIMIR PUTIN: Vukli su nas za nos, trebalo je ranije započeti dejstva u Ukrajini

Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da je jedino zbog čega bi moglo da se žali to što Rusija nije...

Još priča na sličnu temu