KUDA IDE SRPSKI FUDBAL!? Derbi za zaborav, bledo izdanje ,,Večitih“! (FOTO)

Obavezno pročitajte

Večiti derbi ispod evropskog nivoa, kojem teže dva najbolja srpska kluba. Nije bilo pobednika, golova, niti pravog fudbala. Na kraju se mnogo toga svelo na rovovsku borbu i brojne prekide, koji su prosto ubijali igru. Preterana opstrukcija ponovo je rezultirala time da okršaj Crvene zvezde i Partizana ostane nedorečen. Daleko od toga da nije bilo želje da se nadmudri protivnik i stigne do tri boda, ali sve je ostalo na bezuspešnim pokušajima dva tima – 0:0.

Zvezda je bila ta koja je imala više ambicija da se nametne na terenu, dok se Savo Milošević opredelio da čeka grešku protivnika. Pre svega poslednje linije domaćina. Zvezdinim štoperima je bilo dozvoljeno da kombinuju, pre svega Nemanji Milunoviću, koji je srljao iz greške u grešku, što je tokom prvog poluvremena omogućilo nekoliko opasnih kontranapada gostima. Zvezda je bolje kombinovala u prvom delu igre. U tome su prednjačili golobradi momci Željko Gavrić i Veljko Nikolić, koji su se na levom krilu često duplirali, pa su pravili ozbiljnih problema Nemanji Miletiću. Sa druge strane Partizanove kontre su uglavnom kreirali Sejduba Suma i Umar Sadik, ali je nedostajao konkretan učinak krila. Potpuno van utakmice bio je Lazar Marković, pa ga je na poluvremenu zamenio mladi Filip Stevanović. Mlado krilo je imalo veliku želju, ali osim nekoliko dobrih prodora nije bilo previše opasnosti po gol Milana Borjana.

Ritam meča je znatno opao u drugom poluvremenu. Crveno-beli nisu uspeli da ponove dominaciju iz prvog dela igre, pa je sastav Sava Miloševića daleko lakše iskontrolisao igru, ali ni sam nije imao mnogo mogućnosti da ugorzi gol Crvene zvezde.

artizan se oslanjao na greške Zvezdine odbrane i veznog reda, ali mu je u osnovi nedostajalo kreacije u sopstvenom veznom redu. Bibars Natho nije uspeo da se izbori za prostor da poveže svoj manevar, što sa druge strane nije uglavnom nije uspevalo ni Jovančiću, ni Petroviću. Sve u ofanzivnim akcijama dva tima uglavnom je zavisilo od Nikolića i Sume. Ipak, izraelski vezista je sve mogao da promeni u 62. minutu, kada je naleteo na odbitak posle centaršuta Sadika, ali je šutirao pored gola.

Stanković je već nakon isteka pola časa igre ostao bez Boaćija, pa je na teren ušao Vukanović. To je napravilo dosta komplikacija Partizanovoj odbrani, s obzirom da se radi o znatno bržem napadaču, ali momak iz Gajdobre je imao mnogo problema sa realizacijom. Bio je u dve odlične šanse pred golom Vladimira Stojkovića, a onu iz 59. minuta je morao da iskoristi. Ostao je sam pred golom Partizana nakon spuštene lopte Milunovića, ali je levom nogom šutirao pored gola.

Česti prekidi utakmice ozbiljno su usporili ritam još na samom početku. Sudija Lazar Lukić je dodatno uticao na to s obzirom da je nekoliko puta pokušavao da smiri strasti sa obe strane. Ipak, i u takvoj igri dva tima su na momente uspevala da pokažu koliko mogu da budu opasna po protivnika. Prvi se Ričmond Boaći iskrao iza leđa Strahinji Pavloviću i poslao opasan centaršut u peterac gostiju, a ubrzo je na drugoj strani odgovorio Sejduba Suma. Lukavo je Gvinejac proturio loptu kroz noge Milunuoviću, a potom pao u kaznenom prostoru domaćih, ali čini se da nije bilo govora o jedanaestercu. Odmah potom se iz kandži čuvara oslobodio Sadik, ali ga je izblokirao Degenek.

Prvi šut u okvir gola na utakmici uputio je Željko Gavrić u 15. minutu meča, koji je ušao sa levog boka i šutirao, ali je Stojković bio na mestu. Mlado Zvezdino krilo je tada dobilo na samopouzdanju, pa je sve češće tražilo loptu i direktne duele sa Nemanjom Miletićem. Zvezda je u tim momentima imala više od igre, pa je šest minuta kasnije snažno iz daljine šutirao Njegoš Petrović, a Stojković bio na najvećim mukama od početka utakmice.

Crveno-beli su imali više od igre, dok je Partizan strpljivo čekao grešku Zvezdinih defanzivaca. Dve u rasponu između 25. i 30. minuta napravio je nonšalantni Nemanja Milunović, ali u oba navrata su pokušaji, prvo Sume, a potom i Sadika, izblokirani u poslednjem trenutku. Te greške su u ogromnoj meri zaustavile Zvezdine nalete i izbacili je iz ritma u trenucima kada je bila nadmoćnija na terenu.

Ipak, Zvezda je finišu prvog poluvremena ponovo bila ozbiljno opasna po Partizanov gol. Prvo Miletić nije uspeo da preseče pas Gavrića za Veljka Nikolića. Mladi Zvezdin kreativac je spoljnim delom kopačke poslao loptu pred noge Vukanoviću, koji je pokušao petom i promašio. Ubrzo zatim crveno-beli su napravili nove ozbiljne probleme gostujućoj odbrani. Benov udarac je izblokiran, na loptu je natrčao Gavrić i sa oko 13-14 metara udaljenosti tukao preko gola. Mladi vezista je i 44. minutu poslao ozbiljnu loptu na vrh šesaestrca, koju Vukanović ipak nije uspeo da zahvati glavom, pa nije išla u okvir gola crno-belih.

Zvezda je i drugom poluvemenu nastavila da „poklanja“ šanse Partizanu. Njegoš Petrović je u 50. minutu izgubio loptu u opasnoj zoni, do nje je došao Suma, koji je odmah sa nekih 25 metara pokušao da iznenadi Borjana, ali je njegov udarac bio neprecizan. Kasnije je to umalo iskoristio i Natho.

Domaćin je ostao bez bez tečnosti u svojoj igri, što je dodatno usporilo ritam meča, koji je lagano klizio ka podeli plena. Drugo poluvremene je bilo prekidano i zbog dešavanja na tribinama, pa je svako podizanje ritma na samom terenu bilo nemoguće. Dvojica trenera su izmenama pokušala da nešto promene na terenu, ali nisu uspela. Ipak, u četvrtom minutu nadoknade iznenada se ukazala šansa za Ivanića, koji je uspeo da nadmudri Stojkovića, ali je njegov udarac iz gotovo mrtvog ugla završio na spoljnom delu mreže Partizanovog gola.

Crvena zvezda je ostala na 11 bodova prednosti u odnosu na večitog rivala, pa pred sobom ima otvoren prostor da se domogne još jednog šampionskog trofeja.