Anketom odlučeno da Stari savski most postane skulptura u parku Ušće

Obavezno pročitajte

Ta opcija osvojila je više glasova od varijante da tramvajski most premosti obalu Save između Novog Beograda i Ade Ciganlije isključivo za pešačko-biciklistički saobraćaj

(Фото Беоком)

- Advertisement -

Deo javnosti koji je pre raspisivanja ankete o sudbini Starog savskog mosta bio uveren da je već odlučeno da on bude postavljen kao skulptura u parku Ušće juče je već bio uveren da su imali pravo. Jer, zvanični rezultati glasanja na portalu grada okončani su u korist opcije da se rečna saobraćajnica premesti između Muzeja savremene umetnosti i Brankovog mosta, da ispod nje budu ugostiteljski objekti i nekoliko galerija, i da se gradi pešačko-biciklistički most u Bloku 70, u produžetku Omladinskih brigada. Sa osvojena 3.454 glasa to je za 618 glasova više od druge ponuđene varijante – preseljenje i dogradnja mosta između Novog Beograda i Ade Ciganlije za pešačko-biciklistički saobraćaj. Ona bi obuhvatila demontažu Starog savskog mosta sa sadašnje pozicije i postavljanje na novu lokaciju sa izradom novih betonskih stubova, čelične konstrukcije i izgradnju prilaznih staza u nastavku Ulice omladinskih brigada do Ade Ciganlije.

Druga opcija koja je dobila 2.836 glasova jeftinija je, koštala bi, navedeno je u anketi, oko 14 miliona evra, što je za oko milion evra manje nego prva koja bi obuhvatila dve intervencije – izmeštanje prepoznatljive zelene lučne konstrukcije u park i gradnju novog mosta koji bi povezao Novi Beograd i Čukaricu.

Glasanje je trajalo od 24. oktobra do 15. decembra i za to vreme za brojne žitelje prestonice i stručnu javnost varijanta da se most seli i služi kao skulptura bila je neprihvatljiva i besmislena. Neki su bili još oštriji u komentarima tvrdeći da će telima braniti uklanjanje tramvajskog mosta koji u silueti i memoriji grada igra veoma važnu ulogu.

Zvaničnici grada uveravali su da će Beograđani, učesnici ankete, dati poslednju reč o sudbini mosta, ali se iz njihovih izjava moglo zaključiti da navijaju za opciju koja je na kraju i pobedila. Oni se juče tim povodom nisu oglašavali. U naredne dve nedelje, kako smo nezvanično saznali u Gradskoj upravi, biće poznati „sledeći koraci u vezi sa Starim savskim mostom”.
Šta god da to značilo, most je za dislokaciju viđen još 2016, a prema poslednjim najavama trebalo bi da bude izmešten sa sadašnje pozicije na proleće sledeće godine. Na njegovom mestu treba da bude podignut novi, ali većeg kapaciteta, zbog izgradnje stambeno-poslovnog kompleksa „Beograd na vodi”.

Pokret slobodnih građana: most zaštititi kao kulturno dobro

Pokret slobodnih građana pokreće inicijativu za upis Starog savskog mosta u evidenciju dobara koja uživaju prethodnu zaštitu i inicira postupak njegove pune zaštite, navedeno je u saopštenju PSG-a. Povod za ovakvu reakciju su najave da će Stari savski most biti izmešten i rekonstruisan na nekim od ponuđenih lokacija i zato PSG, kako navodi, izražava negodovanje zbog predviđenih aktivnosti.

– Stari savski most je jedan od najvažnijih infrastrukturnih objekata u Beogradu koji sa aspekta istoričnosti i autentičnosti ispunjava neophodne uslove za upis u evidenciju i utvrđivanje statusa kulturnog dobra, a na osnovu Zakona o kulturnim dobrima Republike Srbije – piše u saopštenju PSG-a.

Sourceolitika

Ostavite komentar

Najnovije objave

VLADIMIR PUTIN: Vukli su nas za nos, trebalo je ranije započeti dejstva u Ukrajini

Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da je jedino zbog čega bi moglo da se žali to što Rusija nije...

Još priča na sličnu temu