ALEKSANDAR VUČIĆ: Potreban nam je mir u Ukrajini, što pre

Obavezno pročitajte

Srbiju je bombardovalo 19 zemalja NATO-a i nije se vodilo računa o njenom teritorijalnom integritetu, poručio je Aleksandar Vučić na skupu u Bratislavi.

- Advertisement -

Potreban nam je mir u Ukrajini, što je pre moguće, poručio je juče predsednik Srbije Aleksandar Vučić u Bratislavi na forumu „Globsek 2022”. Ukazao je da je u svim razgovorima glavna tema bila Ukrajina i sankcije Rusiji i rekao da je glavno pitanje koje su mu postavljali bilo kada će i zašto nije Srbija uvela sankcije Rusiji. „Prisustvovali ste nečemu što je javno i vidite kako je kada sami morate da se borite s tim. Na našoj strani bili su samo argentinski, meksički i kineski ambasadori, ali morate da štitite svoju poziciju”, ukazao je on u vezi s panelom na kojem je govorio. „Točak se okreće, a kada voz krene iz stanice zaustavljanja nema. Teško je racionalno govoriti. Kada neko napiše glupost kao što je to učinio AP s tekstom da je Vučić pogazio sankcije time što je ugovorio novi aranžman s Rusijom. Važno je pokazati da je Srbija kriva za nešto i to mogu prodati svima, posebno onima koji su manje upućeni. Ali meni ne, jer dobijaju odgovor”, istakao je on.

Obraćajući se na na forumu „Globsek 2022”, predsednik je kazao da je prioritet Srbije članstvo u Evropskoj uniji i da naša zemlja radi na diversifikaciji snabdevanja gasom. „Istina je da se ne može preživeti bez isporuke gasa. Uvek smo bili stopostotno zavisni od ruskog gasa. Ima i drugih zemalja EU koje su u istom položaju”, rekao je Vučić odgovarajući na pitanje o novom gasnom aranžmanu sa Rusijom. On je preneo da je, upravo na „Globseku”, razgovarao sa potpredsednikom Evropske komisije za međuinstitucionalne odnose i strateško predviđanje Marošem Ševčovičem, u cilju da se napravi zajednička strategija kako da dobijemo gas iz gasovoda TAP i TANAP.

U tom kontekstu je naglasio da je važno da se izgradi gasni interkonektor između Bugarske i Srbije, kao i Severne Makedonije i Srbije. „Tek tada možemo da diversifikujemo. Moramo da preživimo i delujemo racionalno. Znam da to trenutno niko ne želi da čuje. Imamo trenutno histeriju tokom koje svi govore isto, pa je teško za racionalne priče”, naglasio je on. Vučić je rekao da na predstojećem samitu EU – zapadni Balkan 23. juna ne očekuje da će biti donete značajne odluke za ubrzanje evropskih integracija zapadnog Balkana, već na sledećem skupu u decembru, i da pre svega misli na odluke Brisela, Pariza i Berlina.

Kada je reč o dijalogu Beograda i Prištine, kazao je da veruje da nismo daleko od mogućeg postizanja nekakvog dogovora oko nestalih osoba i energetike. „Ali dok ne bude, ne mogu ništa reći. Ako bude, biće”, konstatovao je on. Povodom jučerašnjeg sastanka sa izvestiocem Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimirom Bilčikom, rekao je da se razgovaralo oko interparlamentarnog dijaloga, i dodao da je Srbija otvorena za razgovore. Vučić je naglasio da je glavni strateški cilj Srbije da postane članica EU. Na tom putu, kaže, postoje specifične stvari koje treba da reši Srbija, među kojima je i KiM, pitanje na koje Beograd gleda drugačije od pojedinih članica EU.

Upitan za govor u skupštini povodom polaganja zakletve za drugi mandat na mestu predsednika Srbije, Vučić je ukazao da je govorio o potrebi postizanja kompromisa sa Prištinom i da je to bitno za put ka članstvu u EU. Na pitanje o izborima u Srbiji, uticaju odnosa Srbije i Rusije i ukrajinske krize na njihov ishod, Vučić je rekao da mu takvo pitanje pruža priliku da kaže istinu, ali zašto je Srbija i dalje saveznik Moskve. „Mislim da su građani na izborima govorili kako su želeli”, rekao je Vučić. Rekao je da Srbija nije saveznik Rusije, osudila je politički jasno ono što se dešava u Ukrajini, ali nije uvela sankcije Rusiji, ali se mora razumeti politička situacija jer je Srbija uvek imala podršku Rusije po pitanju KiM i ne želi da izgubi tu podršku.

Govoreći o izbornom rezultatu, dodao je da njegova stranka jeste ostvarila lošiji rezultat nego na prethodnim izborima, ostvarivši 43 odsto glasova, ali i ukazao da je prva sledeća snaga osvojila 12-13 odsto, dok su desno orijentisane stranke dobile veliku podršku, upravo zbog rusko-ukrajinskog sukoba. Vučić je rekao da je Srbija reagovala na odgovoran način po pitanju krize u Ukrajini, a da je mnogo glasača bilo ljuto jer je zemlja u Generalnoj skupštini UN glasala protiv ruske agresije na Ukrajinu. To, pojasnio je, nije zato što Srbi imaju nešto protiv Ukrajinaca, naprotiv, smatramo ih pravim prijateljima, već zato što se sećaju šta se Srbiji desilo 1999. godine.

„Tada je Srbija bombardovana od strane 19 NATO zemalja, i nije se vodilo računa o njenom teritorijalnom integritetu. Danas o tome slušamo svaki dan, ali tada se o teritorijalnom integritetu Srbije nije vodilo računa. Izvinite što sam otvoren”, rekao je Vučić. Dodao je da Srbija i Rusija imaju tradicionalno dobre odnose, koje nije uvek lako objasniti, ali je naškodilo stranci koju vodi u izbornom danu. Vučić je rekao da Srbija nije saveznik Rusije, osudila je politički jasno ono što se dešava u Ukrajini, ali nije uvela sankcije Rusiji. Kazao je da je Srbija uvek pomagala, donirala novac, medicinsku pomoć, skoro tri miliona evra, uz humanitarnu pomoć. Nećemo biti deo rata u Ukrajini, rekao je Vučić, a na pitanje moderatora zašto, odgovorio je „zato što ne želimo da budemo deo rata”. Naglasio je i da je Kina sada daleko više ekonomski prisutna u Srbiji od Rusije, ali da to niko ne želi da primeti pošto su svi opsednuti Rusijom.

Predsednik je potvrdio da se komplikuje situacija oko posete šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova Beogradu 7. juna. Na pitanje da li postoji mogućnost da zbog dolaska Lavrova nemački kancelar Olaf Šolc ne dođe u najavljenu posetu Srbiji 10. juna i da li bi to bila loša vest za Srbiju, Vučić je rekao da bi svakako bila loš vest za našu zemlju, ali da uvek postoji šansa da se tako nešto desi. „Prvo da vidimo da li će doći Lavrov, pa sve drugo. Ima i reakcija drugih zemalja”, naveo je Vučić. Vučić: U SNS-u odlučuje većina, ne trpim ucene zarad buduće vlade

Predsednik Srbije i SNS-a Aleksandar Vučić rekao je da je SNS demokratska stranka i da njeni članovi imaju pravo na različita viđenja, ali da posle toga treba da se nose sa činjenicom da većina odlučuje o raznim važnim stvarima i da treba da poštuju odluku većine. Vučić je tako odgovorio na pitanje TV Pink u Bratislavi povodom polemike između ministarke Zorane Mihajlović i Vladimira Đukanovića nakon što je Mihajlovićeva dala intervju mediju koji je u vlasništvu Dragana Đilasa, a koji stalno optužuje i kritikuje Vučića. „Nije pitanje da li mene neko kritikuje ili optužuje. Pitanje je sasvim drugo. Ja sam taj koji ne dajem izjave za te medije, jer sam jedanput rekao, a moguće je da nekada promenim mišljenje, da bih time gazio sopstvenu decu koja su bila meta njihovih laži i neistina i brutalne kampanje protiv moje porodice”, rekao je Vučić, prenosi Tanjug. On je dodao da je neko odlučio da bude popularan i da ide u te medije, a neko drugi misli da je to greška, ali da je sve to u redu. Vučić je rekao i da ga Mihajlovićeva nije ništa pitala o tom intervjuu. Na pitanje povodom gostovanja Dragana Šormaza i Bratislava Jugovića na N1 i da li ih tamo šalje stranka, Vučić je rekao da tamo idu samostalno i da predstavljaju sebe.

Na pitanje da prokomentariše reči Slobodana Stupara, koji je naveo da će on (Vučić) po raznim ambasadama „dobijati batine i šamare”, i da će se zbog američkog ambasadora „ponašati kao mala maca”, upitan i da li ga plaše takve najave, predsednik Srbije je odgovorio da „nije sramota dobijati batine i šamare od velikih i jakih, sramota je služiti onome kome ne treba”. Dodao je da on lično, kao ni naš narod, ne voli da služi nikome osim svojoj zemlji.

Povodom napisa u pojedinim medijima o sastavu nove vlade, predsednik Srbije je rekao da je reč o „notornim lažima”, kao i da ne želi da trpi ničije ucene zarad eventualne buduće saradnje. Na konstataciju da mediji spekulišu budući sastav vlade, u kojoj će Dačić biti ministar policije, a pominje se novi ministar zdravlja, te da li mu je to poznato, Vučić je rekao da se to čak ni po kuloarima ne zbiva. Poručio je da nema nameru da pravi neku zajedničku platformu za Beograd i republičku vladu. „Hoćete, socijalisti, u gradu sa Đilasom? Idite sa Đilasom. I ako ćete da idete sa nama u gradu, to ne znači šta će i kako, i da li će išta da budu na republici… I nemam strah da to izgovorim. Nema problema, idemo mi u opoziciju u gradu, jer neću da trpim ucene. Nisam ih trpeo od SPS-a, ali neću ni kroz novinske napise, ni od koga, a ponajmanje od ljudi iz stanke kojoj pripadam”, naglasio je Vučić. Svako može, rekao je, to da uradi šta želi, da uzme još 50 pi-ar stručnjaka, da izgleda lepo u ogledalu, ali na kraju odlučuje većina u stranci koja je dobila najveće poverenje ljudi.

„I budite spremni da to prihvatite, kao što sam ja spreman da prihvatim da budemo u opoziciji u gradu Beogradu, jer oni svi onda moraju da se ujedine. Možete da zamislite to, i Milicu Đurđević, Đilasa, Vuka Jeremića, Dačića, Ćutu, Jovanovića i sve ostale, a samo mi jedni protiv njih. Gde ćete lepšu poziciju”, rekao je Vučić. A na pitanje da prokomentariše to što pojedini nezavisni analitičari tvrde da bi Mihajlovićeva mogla da bude na čelu vlade, zbog bliskih odnosa sa ambasadom SAD, Vučić je rekao da ne želi da se izjašnjava o tome i ironično dodao: „Čekam prvo da dobijem te batine, šamare, da mi iščupaju uši, da mi narede ko će šta da bude, a onda ćete da vidite rezultat.”

SourcePolitika

Ostavite komentar

Najnovije objave

VLADIMIR PUTIN: Vukli su nas za nos, trebalo je ranije započeti dejstva u Ukrajini

Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da je jedino zbog čega bi moglo da se žali to što Rusija nije...

Još priča na sličnu temu